Австралиски пилот и двајца патници ослободени по краткото киднапирање во Папуа Нова Гвинеја

Сподели со своите пријатели

Австралиски пилот на хеликоптер и двајца локални работници беа ослободени неповредени во понеделникот во Папуа Нова Гвинеја, неколку часа откако беа киднапирани во оддалечените ридови, соопшти полицијата.

Loading...

Ослободувањето следело по преговорите со безбедносните сили, велат од полицијата.

Пилотот на хеликоптерот и патниците слетале во оддалечен телекомуникациски објект во близина на планината Сиса во провинцијата Хела, по што биле киднапирани од вооружена група, изјави во соопштението високиот претставник на папуанската полиција Дејвид Менинг.

Тие беа ослободени неповредени откако голем број безбедносни сили реагираа и преговараа со групата преку локалните водачи, додаде тој во следната изјава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Безбедносните сили ги следеле сторителите и полицијата би употребила смртоносна сила доколку се обиделе да се спротивстават на апсењето, додаде Менинг.

„На нашата земја ѝ е доста од овие домашни терористи кои ја поткопуваат безбедноста на нашите заедници“, рече тој.

Полицијата претходно добила дозвола да употреби смртоносна сила против киднаперите.

Тројката беше киднапирана во истата провинција каде што пред речиси точно една година беа киднапирани австралиски археолог и двајца истражувачи од Папуа, по што беа задржани повеќе од една недела додека за нив не беше платен откуп.

Loading...

Австралиското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар.