САД потпишаа одбранбен пакт со Папуа Нова Гвинеја

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен потпиша договор за одбрана и поморски надзор со Папуа Нова Гвинеја што ќе ја олесни заедничката обука меѓу силите на двете земји.

Loading...

„Одбранбената соработка ја создадоа САД и Папуа Нова Гвинеја како еднакви и суверени партнери“, рече Блинкен на церемонијата на потпишување.

Претходно Блинкен се сретна со лидерот на Папуа Нова Гвинеја, Џејмс Марапе, а подоцна ќе се сретне и со 14 лидери на островските земји на Тихиот Океан.

Вашингтон и неговите сојузници се обидуваат да ја одвратат островската држава на Тихиот Океан да воспостави безбедносни врски со Кина, што е причина за зголемената загриженост поради тензиите околу Тајван.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Напаѓачот на Трамп напишал застрашувачка порака пред атентатот

Кина се обидува да го прошири своето влијание во регионот

Кина се обидува да го прошири своето влијание во регионот, па минатата година склучи безбедносен пакт со Соломонските Острови.

Неколку универзитетски кампуси во Папуа Нова Гвинеја организираа протести против потпишувањето на договорот поради загриженост за реакцијата на Кина.

Водачот на PNG, Марапе, вели дека соработката на земјата со Кина, важен трговски партнер на Папуа Нова Гвинеја, ќе продолжи.

Одбранбениот пакт е проширување на постојниот договор и ќе доведе до зајакнување на одбранбената инфраструктура и капацитетите на Папуа Нова Гвинеја по децении запоставување, објави претходно владата на Папуа Нова Гвинеја.

Loading...

Марапе за медиумите во неделата изјави дека договорот за одбрана, исто така, ќе доведе до зголемување на американското воено присуство во текот на следната деценија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Скандал со масло за јадење транспортирано во цистерни со гориво

Вашингтон ќе обезбеди нови средства од 45 милиони долари за зајакнување на економската и безбедносната соработка со Папуа Нова Гвинеја, вклучувајќи заштитна опрема за војската, ублажување на климатските промени, борбата против транснационалниот криминал и ХИВ/СИДА, соопшти Стејт департментот.

Форум на Индија и Пацифичките островски држави

Индискиот премиер Нарендра Моди претходно вети поддршка за островите на Пацификот на самитот во главниот град на Папуа Нова Гвинеја, Порт Морезби.

Моди им рече на лидерите на Форумот за соработка на индиско-пацифичките острови од 14 нации дека Индија ќе биде сигурен партнер за развој за малите островски нации и е посветен на „слободен, отворен и инклузивен Индо-Пацифик“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американец осуден во Москва на 13 години затвор за шверц на дрога

„Без никакво сомневање, ние сме подготвени да ги споделиме нашите способности и искуства во дигиталната технологија, вселенската технологија, здравствената безбедност, безбедноста на храната, климатските промени и заштитата на животната средина“, рече тој во своето воведно обраќање.

Лидерите на форматот Quad (Австралија, САД, Јапонија и Индија) се договорија во Хирошима да ја зголемат соработката со островските држави на Тихиот Океан, посочи тој.

Во својот воведен говор, Марапе ја повика Индија да размислува за малите островски држави кои „страдаат од рацете на големите земји“.

Loading...

Марапе рече дека војната на Русија со Украина, на пример, предизвикала инфлација и високи цени на горивото и електричната енергија во малите економии во регионот.