Олексеј Резников

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека Украина ќе продолжи со нападите врз Крим, припоен од Русија и превојот Керч, кој го поврзува со руското копно. Loading… „Сите овие цели се легитимни цели бидејќи тоа ќе го намали нивниот капацитет да се борат со нас (и) да помогне даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили ги завршуваат подготовките за долгоочекуваната пролетна контраофанзива, изјави украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, додавајќи дека генерално гледано, сè е подготвено за голема контраофанзива. Loading… Резников, пренесува Ројтерс, на денешниот брифинг на интернет за новинарите рече: „Штом ќе се поклопат Божјата волја, добрите временски услови и одлуката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска ќе ја посети Атина за да разговара за испораката на оружје во Украина. Loading… Се очекува Резников со претставници на грчките власти да разговара за предлозите за испорака на ракетни системи „ТОР-М1“ и „Оса-АКМ“, како и оклопни борбени возила. Тоа е прва официјалнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за германскиот весник „Билд“ не ја отфрли можноста Бахмут да падне во рацете на Русите, но посочи дека тоа ќе значи само „мала победа“ за Русите. Loading… Бахмут припаѓа на втората линија на украинската одбрана во Донбас, а Украинците таму им нанесоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за одбрана на Украина, Олексеј Резников, во интервју за популарниот германски весник „Билд“ изјави дека е „убеден“ оти западните земји ќе испратат борбени авиони во Украина и покрај противењето на некои сојузници. Loading… Украинскиот министер во интервју за Билд изјави дека е „убеден“ оти Украина „ќе добие два доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Олексеј Резников повеќе нема да биде министер за одбрана на Украина. Како што соопшти синоќа агенцијата АФП, на негово место ќе дојде поранешниот директор на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов. Loading… Партијата на Володимир Зеленски го потврди разрешувањето Информацијата за разрешување на Резников, кој беше изложен на притисоци поради корупцискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за одбрана на Украина и Франција, Алексеј Резников и Себастиен Лекорну, во Париз потпишаа меморандум со групацијата Талес за испорака на радари МГ-200 за украинската воздушна одбрана. Loading… – Оваа опрема ќе ни помогне да ги забележиме непријателските беспилотни летала и проектили, вклучувајќи ги и балистичките. Нашето небо ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников предупреди дека Русија подготвува нова офанзива која би можела да започне веќе на 24 февруари, на првата годишнина од руската инвазија. Loading… Тој тврди дека Русија подготвила илјадници војници и дека би можела да „проба нешто“ за да ја одбележи годишнината од почетокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека Украина е де факто членка на НАТО. Loading… Резников изјави за Би-Би-Си дека е сигурен дека Украина ќе добие нови резерви на оружје од западните земји, вклучувајќи тенкови и борбени авиони. „Украина како земја и вооружените сили на Украина станаа членка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска изјави дека постои можност Русија да подготвува нова мобилизација, и дека во рок од една недела би можела да ги затвори границите за мажи. Loading… Како што пренесува Гардијан, Резников и се обратил на руската јавност преку видео порака на руски јазик иПрочитај повеќе