Олексеј Резников

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека не верува оти Русија ќе употреби нуклеарно оружје во Украина бидејќи тоа не би било ниту прагматично ниту практично, но дека во случајот со Русија треба да се пресметаат сите ризици. Loading… – Мислам дека нема да го искористат. Но, повторно, когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската контраофанзива против руските сили во јужниот регион Херсон е многу потешка отколку на североисток, поради дождливото време и неповолниот терен, изјави украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников. Loading… Украинските сили започнаа контраофанзива во стратешки важната област Керсон, која на почетокот на инвазијата беше делумно окупирана од Москва, јавува АлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од Соединетите Американски Држави во Украина пристигнаа уште четири ХИМАРС – артилериски ракетни системи со висока подвижност, кои се познати и како моќни американски ракетни фрлачи. Loading… Оваа информација на Твитер ја потврди Олексеј Резников, министер за одбрана на Украина. „Пристигнаа дополнителни четири ХИМАРСИ од нашите американски партнери. Им благодарамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска ги повика руските војници да го положат оружјето, ветувајќи им „живот и безбедност“. Loading… „Сè уште можете да ја спасите Русија од трагедија и руската армија од понижување“, рече Резников на руски јазик во видеото упатено до руските војници, пренесе Радио Слободна Европа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников напиша на социјалните мрежи дека „наскоро ќе објави добри вести“. Loading… Резников вели дека разговарал за „начините за зајакнување на украинските капацитети“ со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин. Тој наведува дека „наскоро ќе ја објави радосната вест“, но не соопшти дополнителни детали. Но,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Најлошото сценарио во војната со Русија веќе помина“, изјави украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников. Loading… „Ние сме во фаза на стабилизација на сите боишта и борбени линии со мало движење на единиците и таму направивме многу добри мерки за одвраќање“, рече тој во интервју за Си-Ен-Ен. Резников додаде декаПрочитај повеќе