Наталија Вовк

Сподели со своите пријатели

Русија издаде меѓународна потерница за Наталија Вовк, која е обвинета за убиство на руската новинарка и политиколог Дарија Дугина. Loading… Како што е соопштено за Спутник, Московскиот градски суд наредил Наталија Вовк да биде притворена два месеца по нејзиното апсење на територијата на Русија или екстрадиција. Наталија Вовк е обвинетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот филозоф Александар Дугин верува дека неговата ќерка Дарија Дугина била цел на ужасен напад со автомобил-бомба во кој загина минатата недела. Loading… Убиството предизвика многу шпекулации за тоа дали убијците имале намера да го убијат самиот Дугин или неговата ќерка. – Не беше грешка – рече Дугин и додаде:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност идентификуваше уште еден член на украинската диверзантска група вклучена во убиството на руската новинарка Дарија Дугина. Loading… Ова го пренесува РИА Новости повикувајќи се на Центарот за односи со јавноста на ФСБ на Русија. Руската специјална служба утврдила дека убиството на Дугина, заедно со УкраинкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) тврди дека украинската државјанка Наталија Вовк ја убила политичката коментаторка и новинарка Дарија Дугина, ќерка на Александар Дугин, рускиот ултранационалистички идеолог познат на Запад како „мозокот на Путин“. Loading… ФСБ тврдеше дека Вовк била ветеран на Азовскиот баталјон, која станал шпион и дека јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лицето осомничено дека подметнало експлозив под возилото на Дарија Дугина, ќерката на рускиот филозоф Александар Дугин, кој е близок до претседателот Владимир Путин, наводно е видено во Виена. Loading… Украинката Наталија Вовк, за која руската ФСБ тврди дека е убиецот на Дугина, била видена во хотел во Виена во понеделникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наталија Вовк, осомничена за убиството на руската новинарка и политиколог Дарија Дугина, пред извесно време заминала во Европа како бегалец, но набрзо се вратила, изјави нејзиниот татко. Loading… „Таа беше во Европа. Во Франција. Таа отиде таму како бегалец. Потоа не ѝ се допадна, се врати во Полска, па воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија, Владимир Путин, зборуваше за трагичната смрт на Дарија Дугина, ќерката на Александар Дугин. Loading… Путин рече дека тоа е „одвратно злосторство“, пренесува АФП. – Подло, сурово злосторство го заврши животот на Дарија Дугина, светла, талентирана личност со вистинско руско срце, љубезна, полна со љубов, сочувствителна и отворена.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот бизнисмен Константин Малофеев на Телеграм ја објави првата изјава на филозофот Александар Дугин по убиството на неговата ќерка Дарија. Loading… „Како што сите знаете, како резултат на терористички напад извршен од нацистичкиот украински режим, мојата ќерка Дарија Дугина беше брутално убиена во експлозија пред моите очи. Таа беше убаваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Убиството на новинарката Дарија Дугина е расветлено, го подготвиле украинските специјални служби, сторителот е државјанката на Украина Наталија Вовк, која исчезнала по злосторството во Естонија“, изјавија за агенцијата Тасс од Центарот за односи со јавноста на ФСБ. Loading… „Како резултат на комплексни итни оперативни и истражни мерки, Федералната служба заПрочитај повеќе