Која е Наталија Вовк, обвинета за убиство на Дарија Дугина?

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) тврди дека украинската државјанка Наталија Вовк ја убила политичката коментаторка и новинарка Дарија Дугина, ќерка на Александар Дугин, рускиот ултранационалистички идеолог познат на Запад како „мозокот на Путин“.

Loading...

ФСБ тврдеше дека Вовк била ветеран на Азовскиот баталјон, која станал шпион и дека ја следела Дарија Дугина неколку недели пред да постави 800 грама експлозив под возачкото седиште на нејзиниот автомобил на 20 август и да го активира по Дугина го напушти фестивалот каде што беше со нејзиниот татко во близина на Москва.

Киев, сепак, негира дека има врска со убиството, додека баталјонот Азов тврди дека нема информации дека Наталија Вовк била во неговите редови.

„Нагласувам дека Украина, се разбира, нема никаква врска со тоа бидејќи ние не сме криминална држава, каква што е Руската Федерација, а уште помалку терористичка држава“, изјави Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател.

Но, која е Наталија Вовк?

ФСБ тврди дека Наталија е родена во Мариупол, во областа Доњецк во Украина, во 1979 година во тогашниот Советски Сојуз.

На прорускиот канал Телеграм беше објавено дека се претпоставува дека Вовк подоцна го променила презимето во Шабан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Директорот на нуклеарката Запорожје не се враќа на работа

Според Дејли Мејл, на социјалната мрежа ВКонтакте, рускиот еквивалент на Фејсбук, имало профил на Наталија Шабан (Вовк), која живеела во Мариупол.

Според извештаите, профилот, кој сега е затворен, последен пат наводно бил активен во 2016 година и имал неколку десетици следбеници.

Loading...

ФСБ навела и дека Наталија ја однела својата 12-годишна ќерка Софија во Русија и дека пред убиството ја шпионирала Дугинова.

Како што пренесуваат медиумите, „руски безбедносни извори за ТАСС изјавиле дека Вовк можеби ја искористила нејзината ќерка за да постави бомба“ во автомобилот на Дугина, кој настрадал во експлозијата.

Проруските профили на социјалните мрежи го споделуваат името Даниел Шабан, за кој, според Дејли Мејл, се верува дека е син на Наталија, што наводно го потврдуваат и податоците од избришаниот профил на ВКонтакте, кој го откри истражувачкиот сајт Проект.

Од друга страна, некои медиуми пишуваат дека се шпекулира дека се работи за роднина или сопруг на Наталија и дека во огласот за продажба на „мини-куперот“ што Наталија наводно го возела во Русија се споменува токму тоа име како сопственик.

ФСБ тврди дека Наталија од Украина на 23 јули ја преминала границата со „мини-купер“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија утре ќе мора да објасни зошто не воведува санкции кон Русија

Агентите објавија видео од камерите за видео надзор на кое, како што тврдат, се гледа Наталија на граничниот премин додека надлежните вршеле преглед на автомобилот.

Според извештаите, на пат за Москва, каде што изнајмила стан во зградата во која живеела Дугина, користела казахстански регистарски таблички за наводно да користи украински регистарски таблички кога ја напуштала Русија.

Наводно, ја сменила и бојата на косата, па на снимката од надзорните камери што ги објави ФСБ, а за кои тврди дека се од надзорните камери на скалите на зградата, прво била русокоса, а потоа бринета.

Loading...

Агенциите пишуваат и дека по убиството на Дугина побегнала во Естонија, а на 21 август во 02 часот и 2 минути била снимена на граница со нејзината ќерка, а од снимките од надзорните камери се гледа дека нејзиниот автомобил бил темелно прегледан.

На проруските канали Телеграм, се наведува дека таа потоа се упатила кон запад и дека наводно последен пат била видена како се чекира во хотел во Австрија со две жени и едно дете.

Киев не го негираше постоењето на Наталија Вовк, но негира дека има некаква врска со смртта на Дугина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Воената помош што САД ѝ ја испраќаат на Украина е закана за Москва“

Портпаролот на Азовскиот баталјон за украинските медиуми изјави дека Наталија никогаш не била припадничка на Азовскиот баталјон.

Изворот додаде дека идентификациската карта што ја покажала ФСБ е всушност идентификациона карта на Националната гарда и дека нема да ја носи војник од баталјонот Азов.

Тој изјавил и дека картичката не е валидна бидејќи жената е мажена и го сменила презимето.

Војникот шпекулираше дека неважечката картичка се наоѓа во архивата на украинската национална гарда во Мариупол, зграда која сега е под руска окупација, и дека таа била откриена од руските сили и дека сега е манипулирана за пропагандни цели.

Дејли мејл пишува и дека, како што се дознава, профилот на првиот сопруг на Наталија, Андреј Вовка, кој има врски со проруските сили во Донбас, бил откриен на проукраинските канали на Телеграм.

Loading...

Андриј, чии податоци, како што се наведува, се појавуваат во базата на барани украински „предавници“ е обвинет дека помогнал да се организира референдум за отцепување од Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.