Нарендра Моди (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Индија денеска ја слави 75-годишнината од независноста, па премиерот Нарендра Моди одржа говор од историската Црвена тврдина, која беше украсена со портрети на борци за слобода и чувана од механички слонови. Loading… Откако истрела почесни салва од хаубица, произведени во Индија за прв пат во согласност со индустриската стратегија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин им честиташе на својот индиски колега Драупада Мурма и на премиерот Нарендра Моди за 75-годишнината од независноста на Индија, се вели во пораката објавена денеска на веб-страницата на Кремљ. Loading… „Во децениите откако вашата земја стана независна, таа постигна широко признат напредок во различни области, вклучувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди вети дека енергично ќе работи на трансформирање на Индија погодена од сиромаштија во развиена земја во следните 25 години. Loading… Моди им се обрати на граѓаните по повод одбележувањето на годишнината од независноста на земјата од британската власт, пренесе АП. Премиерот рече дека Индија ќе сеПрочитај повеќе