Нарендра Моди

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска го предводеше посветувањето на големиот храм на хиндуското божество Рама на местото за кое се верува дека е неговото родно место, каде некогаш постоела џамија. Loading… Презентиран како хинду кој се буди од вековното потчинување под муслиманите и колонијалните сили, овој историски настан за хиндуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шангајската организација за соработка (ШОС) треба да биде обединета во борбата против тероризмот и да не се двоуми да ги осуди државите кои го поддржуваат теророт, изјави денеска индискиот премиер Нарендра Моди на самитот на организацијата. Loading… Лидерите на ШОС денеска одржуваат самит со видео-врска, чиј домаќин е Индија, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и индискиот премиер Нарендра Моди ја поздравија новата ера во односите на нивните земји и најавија договори насочени кон спротивставување на глобалното влијание на Кина, откако Белата куќа во четвртокот го пречека државниот гостин од Индија со црвен тепих. Loading… Партнерството е „посилно, поблиско и подинамичноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска ја започна дводневната посета на Вашингтон. Loading… Тој им се заблагодари на американскиот претседател Џозеф Бајден и на првата дама Џил Бајден што го угостија во Белата куќа. Моди изјавил дека имал „одличен разговор“ со нив на неколку теми, пренесува „Тајмс оф Индија“. За времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ниту една друга земја освен Кина не ја поддржуваше воената економија на Русија толку многу како Индија гладна за нафта. Loading… А неколкуте големи демократии дополнително уназадија во областа на демократските слободи. Сепак, не би можело да се каже од воодушевениот пречек што ќе му се приреди на Нарендра МодиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на индиската опозиција Раул Ганди беше исфрлен од парламентот 24 часа откако беше осуден за клевета поради забелешка што имплицираше дека премиерот Нарендра Моди е криминалец. Loading… Високи членови на Конгресната партија на Ганди се состанаа во петокот наутро за да разговараат за пресудата и неговата двегодишна затворска казнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија го блокираше емитувањето на документарецот на Би-Би-Си за премиерот Нарендра Моди. Loading… Индија го забрани документарниот филм на Би-Би-Си во кој се доведува во прашање раководството на премиерот Моди за време на бунтот во државата Гуџарат во 2002 година, велејќи дека дури и споделувањето на какви било клипови одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска во телефонски разговор со индискиот премиер Нарендра Моди изјавил дека очекува учество на Индија во спроведувањето на „формулата за мир“. Loading… – Имав телефонски разговор со премиерот Нарендра Моди и му посакав успешно претседателство со Г20 – напиша Зеленски на Твитер. Тој потсети декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија денеска ја слави 75-годишнината од независноста, па премиерот Нарендра Моди одржа говор од историската Црвена тврдина, која беше украсена со портрети на борци за слобода и чувана од механички слонови. Loading… Откако истрела почесни салва од хаубица, произведени во Индија за прв пат во согласност со индустриската стратегија наПрочитај повеќе