Моди положи заклетва по трет мандат на чело на Индија

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди положи заклетва по трет последователен мандат.

Loading...

Церемонијата се одржа во Њу Делхи во кругот на хинду националистичката партија на Моди БЈП и лидерите на нејзините коалициски партнери.

73-годишникот положи заклетва пред претседателот Друпади Мурму во Претседателската палата.

Шестнеделните избори, на кои право на глас имаа над 968 милиони луѓе, завршија пред седум дена.

БПЈ на Моди изненадувачки го загуби апсолутното мнозинство по десет години.

Таа освои 240 пратенички места, па ѝ недостигаа 32 места за апсолутно мнозинство и мора да бара партнери.

На изборите во 2019 година имаше 303 пратенички места.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Занемарен европски град прогласен за најсреќен во светот

Експертите сметаат дека главната причина за послабиот резултат на БЈП е невработеноста во најнаселената земја во светот.

Loading...

Главната опозициска партија, Конгресната партија, речиси го удвои својот резултат во споредба со изборите пред пет години и освои 99 пратенички места.

Уште пет години мандат

Моди е само вториот индиски премиер кој освои трет петгодишен мандат.

Ова претходно беше случај со Џавахарлал Нехру, кој владееше од крајот на 1940-тите до почетокот на 1960-тите.

Тој управува со земјата како шеф на владејачката коалиција Национален демократски сојуз (НДА). БЈП веќе беше дел од сојузот НДА, но со свое мнозинство.

Заедно, партиите НДА сега имаат 293 од 543 места во долниот дом на парламентот на Индија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Топлотен бран однесе најмалку 52 животи

Унијата на Индија, предводена од опозициската Конгресна партија, освои 232 пратенички места и на тој начин постигна резултат подобар од очекуваниот.

Раул Ганди назначен за лидер на опозицијата

Конгресната партија во саботата го назначи Раул Ганди за лидер на опозицијата во индискиот парламент. 53-годишниот е потомок на семејството Нехру-Ганди кое владееше со Индија со децении по независноста.

Соња Ганди, мајка на новиот опозициски лидер и поранешен лидер на Конгресната партија, за индиските медиуми изјави:

Loading...

„Парламентот повеќе нема да биде замолчен и угнетуван како што беше во изминатите десет години“.