Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Сподели со своите пријатели

Денеска започна гласањето за општите избори во Индија, кои до 1 јуни се одржуваат во седум фази на повеќе од милион избирачки места низ земјата.

Loading...

Хинду националистичкиот премиер Нарендра Моди е уверен во победата против опозицијата.

Вкупно 968 милиони Индијци треба да изберат 543 членови на Долниот дом на парламентот.

Гласачките ливчиња ширум земјата ќе се пребројуваат на 4 јуни, а резултатите обично се објавуваат истиот ден, пренесува Бета.

73-годишниот Моди е многу популарен по два мандата, во кои Индија го зголеми своето дипломатско влијание и економско значење.

Неколку клучни опозициски партии формираа сојузи во многу индиски држави за да се спротивстават на партијата на Нарендра Моди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Изборната кампања ја одбележаа прашањата за кризата со работните места, растот на цените, притисокот врз опозицијата и религиозната политика.