Индискиот премиер при посетата на Путин: „Не се можни решенија на бојното поле“

Сподели со своите пријатели

Индискиот премиер Нарендра Моди неодамна ја посети Русија и неговиот колега Владимир Путин.

Loading...

Тој ја започна средбата во понеделникот, само неколку часа откако руските напади врз Украина убија 41 лице, вклучително и деца, кога проектил погоди детска болница во Киев.

„Како пријател, му кажав дека за посветла иднина на нашите идни генерации, мирот е од најголема важност“, рече Моди во присуство на Путин.

„Решенија не се можни на бојното поле. Помеѓу пушки, куршуми и бомби, мировните преговори не можат да бидат успешни. Мораме да го најдеме патот до мирот само преку дијалог“, рече тој, според Гардијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Моди: Кога страдаат невини деца, срцето крвари

„Без разлика дали се работи за војна, конфликт или терористички напад, секој човек кој верува во човештвото е повреден од загубата на животи“, предупреди Моди понатаму.

„Кога се убиени невини деца, срцето крвари и таа болка е многу застрашувачка“, продолжи тој.

Откако Моди сподели фотографија на која се гушка со Путин на мрежата Х на почетокот на неговата посета во понеделникот, украинскиот претседател Володимир Зеленски напиша на социјалните мрежи дека е „огромно разочарување и катастрофален удар за мировните напори во Украина што лидерот на најголемата светска демократија го прегрна најкрвавиот криминалец во светот на таков ден во Москва“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Американскиот Стејт департмент во понеделникот објави дека изразиле загриженост до Индија за нејзините односи со Русија.

Loading...

Индија е сè поважен партнер за Русија и економски и дипломатски.

Во својот говор пред Моди, Путин истакна дека двете земји имаат „посебно привилегирано стратешко партнерство“ и му се заблагодари на индискиот премиер за неговите напори за мирно решавање на војната во Украина.

„Ви благодарам за вниманието што го посветувате на најитните проблеми, вклучително и напорите за решавање на украинската криза, се разбира, првенствено со мирни средства“, рече тој.