нацизам

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Потомците на жртвите на нацистичкиот режим во Италија 80 години по злосторството очекуваат да им бидат исплатени речиси 130.000 евра отштета врз основа на судската пресуда од 2020 година, а првите исплати се очекуваат до јануари. Loading… Германските војници обесија шест италијански цивили во Форнели во јужна Италија во октомвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска објави дека следната недела ќе воведе закон во парламентот за забрана на јавно прикажување и продажба на нацистички симболи. Loading… Предложените закони доаѓаат во време на зголемена активност на екстремните десничарски екстремисти во таа земја. Свастиката, еден од најпрепознатливите симболи на нацистичката пропаганда, како и ознаките на СС,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Внукот на озлогласениот нацист Ернст Калтенбрунер е уапсен во Австрија откако полицијата пронашла шест негови деца заклучени во подрумот на семејната куќа, пишува „Дејли мејл“. Loading… Педесет и четиригодишниот Том Лендон, татко на шест деца, е осомничен дека ги заклучил во подрумот. Сите деца се помлади од седум години. ПолицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејството Лунардели од Удине, кое произведува вино од 1995 година, на чии шишиња има етикети со слики од Хитлер, Мусолини, Сталин, Ленин, Че Гевара и Наполеон, ќе престане со производство во 2023 година. Loading… Имено, по последните контроверзи кои доаѓаа од Германија и Австрија, компанијата со седиште во Пасијан диПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гудрун Брувиц, ќерка на Хајнрих Химлер, работела за германската разузнавачка служба БНД од 1961. до 1963. година, потврдила агенцијата. Бурвиц, ќерка на архитектот на Холокаустот и сама нацист до смрт, била вработена во БНД во место близу Минхен, но под друго име, пренесува Индепендент. Нејзината работа за западногермснакта разузнавчка слубжаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Приборот за јадење направен специјално за нацистичкиот лидер Адолф Хитлер по повод неговиот 50. роденден, продаден е на аукција за 12.500 фунти, односно 14.220 евра.   Loading…   Приборот е пронајден за време на чистењето на една куќа во Дорсет, Англија, а припаѓал на висок воен службеник. Два ножа, триПрочитај повеќе