Приборот за јадење на Хитлер продаден на аукција (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Приборот за јадење направен специјално за нацистичкиот лидер Адолф Хитлер по повод неговиот 50. роденден, продаден е на аукција за 12.500 фунти, односно 14.220 евра.

 

Loading...

 

Приборот е пронајден за време на чистењето на една куќа во Дорсет, Англија, а припаѓал на висок воен службеник. Два ножа, три лажици и три вилушки направени специјално за Хитлер за да може да ги користи во специјални прилики.

АРИЕВСКА РАСА: Децата од тајниот проект на Хитлер се уште се живи

Се очекувало приборот да биде продаден за 2.300 фунти, но колекционерите биле свесни дека се работи за „големо дело од историјата“ па највисоката понуда изнесувала 12.500 фунти.

 

 

Во Велика Британија не е илегално да се продаваат предмети поврзани со нацизмот. Сепак, има и такви, кои сметаат дека ваквите аукции се „невкусни“, а неодамна од Фејсбук е побарано да ја блокира продажбата на „нацистички сувенири“.

Leave a Reply