Компанија во Италија се откажува од производство на вино со ликот на Хитлер и Мусолини

Сподели со своите пријатели

Семејството Лунардели од Удине, кое произведува вино од 1995 година, на чии шишиња има етикети со слики од Хитлер, Мусолини, Сталин, Ленин, Че Гевара и Наполеон, ќе престане со производство во 2023 година.

Loading...

Имено, по последните контроверзи кои доаѓаа од Германија и Австрија, компанијата со седиште во Пасијан ди Прато во провинцијата Удине, одлучи да не произведува повеќе вина кои се дел од таканаречената „Историска серија“ повеќе од 25 години.

Откако во Германија и Австрија се прошири веста дека летово голем број германски туристи го купиле виното кое со години е „култен предмет меѓу колекционерите“, компанијата одлучи дека е време да го прекине производството, бидејќи сигурно не е првпат добиваат поплаки и обвинувања дека пропагираат нацизам, пишува РТС.

Имено, етикетите се посветени на Третиот Рајх, на кои е претставен нацистичкиот водач со паролите „Mein Fuhrer“, потоа „Sieg Heil“ и „Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer“.

Австрискиот хирург Дагмар Милеси летово бил воодушевен од фактот што огромен број австриски и германски туристи отишле на местата каде што се продава ова вино – за да го купат.

Она што ја зачудило, како што пишува Тајмс, е фактот што виното се продава на полици во супермаркетите, а продавачката ѝ објаснила дека Германците обожаваат да го купуваат тоа вино.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Munchies Italia (@munchies_italia)

 

Loading...

 

Имено, во таа земја како и во Австрија законот забранува продажба на се што содржи нацистички симболи како што е свастиката, што не е случај во Италија.

Во 2012 година, еврејскиот адвокат Метју Хирш од Филаделфија ги забележал овие вина во мало гратче на езерото Гарда додека бил на одмор во Италија и сопственикот му објаснил дека тоа е нешто што е дел од историјата.

Тогаш министерот за интеграции Андреа Рикарди рече дека сака да нагласи дека италијанскиот Устав и италијанската култура ги отфрлаат нацизмот, антисемитизмот и нацизмот и дека продажбата на тие вина го навредува споменот на милиони луѓе кои загинале за време на фашизмот и го компромитира имиџот на Италија во светот.

Центарот Симон Визентал, фондација посветена на холокаустот, ја осуди продажбата на овие предмети, додека поранешниот градоначалник на Римини, Андреа Граси, изјави за Тајмс оф Израел дека секој обид да се направат овие производи нелегални бил неуспешен.

Андреа Лунардели вчера за италијанските медиуми изјави дека од следната година ќе престане да ја произведува оваа серија вина лансирана во 1995 година од неговиот татко Алесандро, кој ја основал компанијата во 1967 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

„Пред извесно време, на татко ми му се закануваа со смрт, бидејќи руската пропаганда велеше дека тоа е знак за постоење на нацизам во Италија. Ние не сме нацисти и не го поддржуваме фашизмот, во минатото победивме три пати на суд“, рече Лунардели Јуниор, кој сепак одлучи да престане да произведува 125 етикети за вино посветени на историски личности и диктатори.

Оваа компанија произвела 20.000 шишиња од ова вино, од кои 12.000 биле посветени на Хитлер, а 6.000 на Мусолини.

Loading...

Други случаи

Инаку, ова не е единствената компанија во Италија која нуди производи со ликовите на Хитлер и Мусолини.

Фабио Бого, кој е сопственик на компанијата „Носталгични вина“ со седиште во Седик, провинцијата Белуна, за медиумите изјави дека најпродавани се шишињата со етикета на Хитлер, а потоа на Мусолини.

„Свесен сум дека нашите етикети предизвикуваат контроверзии“, изјави тој и додаде: „Но, ако го развеете знамето на Милан, навивачот на Јувентус ќе се налути. Не се занимавам со политика, печатам етикети со слики на Че Гевара, Сталин, Мусолини и Хитлер, што не е кривично дело“.

Со зголемувањето на членовите на десницата се зголемува и побарувачката за овие вина, најголем број клиенти има од Австрија, Германија, Полска, Чешка, но и од самата Италија, како регионот Венето, потоа Јадранската ривиера , Сан Марино и Сицилија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

„Моите производи може да се купат онлајн, па дури и доаѓаат во Америка, а бизнисот е зголемен за 60 проценти“, изјави тој.

„Се започна кога еден пријател ме замоли да му испечатам етикети за некој настан и јас мислев дека тоа може да биде добар бизнис. Не ми е гајле што правеле додека биле живи, сигурно направиле и добро, но и многу лошо, и не сум јас крив што добро им одело. Не можеме да го запреме производството, бидејќи ако е така, дуче ќе мора да биде отстранет од календарот и од училишните книги“.

Ресторани посветени на Мусолини

Во Италија има неколку ресторани посветени на фашистичкиот водач. Еден од нив е „Il Federale“ кој е отворен повеќе од педесет години во Артена во близина на Рим.

Клиенти се претежно членови на десницата, која на сопственичката на Аделаида, како што вели таа за медиумите, најмногу и се допаѓа.

Loading...

Целиот ресторан е посветен на Мусолини, како музеј, па дури и јадењата на менито имаат имиња кои потекнуваат од фашистичката ера.

Вториот е познатиот ресторан „Оскар“ во центарот на Милано, кој е дефиниран како носталгично фашистичко место кое нуди дарежливи порции храна.

Содржи бројни фотографии од Мусолини, симболи, слики со римски поздрав и се што е посветено на таа идеологија.