мигрантска криза

Сподели со своите пријатели

Најмалку 51 мигрант се водат за исчезнати откако нивниот брод потона во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Западна Африка додека патуваа кон шпанските Канарски острови, објавија шпанските медиуми. Loading… Бродот потонал на околу 110 километри од островот Ел Иеро, јави шпанската новинска агенција ЕФЕ, наведувајќи дека шпанската крајбрежнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Пактот за азил и миграција, кој беше усвоен од Европскиот парламент во средата, претставува „нов клинец во ковчегот на Европската унија“. Loading… „Единството е мртво, нема сигурни граници. Унгарија нема да попушти пред лудилото на масовната миграција. Потребни се промени во Брисел за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граничната и крајбрежна агенција на Европската унија Фронтекс на 20 март оцени дека и оваа година ќе ја одбележи илегалната миграција, а зголемен притисок од таквата миграција се очекува и на Западен Балкан. Loading… „Аналитичарите на Фронтекс предвидуваат дека нерегуларната миграција ќе остане значаен предизвик во 2024 година“, се наведуваПрочитај повеќе

asylum, europe, refugees

Сподели со своите пријатели

Во земјите од Европската унија, Норвешка и Швајцарија, повеќе од 1,1 милион луѓе поднеле барање за азил во 2023 година, што е помалку од бројот од врвот на миграциската криза во Европа во 2015 и 2016 година, се вели во годишниот извештај на Агенцијата на ЕУ за азил (EUAA). Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Eagle Pass во Тексас стана епицентар на опасниот конфликт меѓу Тексас и федералните власти за тоа како да се справат со мигрантската криза и кој има јурисдикција над тој дел од границата меѓу САД и Мексико. Loading… Спорот ескалираше на 10 јануари, кога властите во Тексас ги блокираа агентите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси 100 мигранти загинаа или исчезнаа во централниот и источниот Медитеран од почетокот на годината, изјави Ејми Поуп, генерален директор на Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Loading… Папата присуствуваше на меѓународниот самит „Италија-Африка: мост за заеднички раст“ во Рим. „Оваа конференција е клучна можност да се разговара за унифицирани иПрочитај повеќе

gray concrete statue on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Мигрантите умираат секој ден обидувајќи се да ги преминат границите на Европската Унија. Loading… Нивните гробови често остануваат необележани, а семејствата не знаат за судбината на нивните најблиски. Приказната ја пренесува Дојче веле. Во селото Сиче во источна Хрватска на гробиштата има повеќе Сичечани на гробиштата отколку меѓу живите. ЖивиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, во среда патува за Мексико за да се обиде да најде решенија за новиот прилив на мигранти на границата, што е тема на жестока политичка дебата во САД, пренесува Франс прес. Loading… Реткото патување за одмор доаѓа додека републиканските избрани функционери во Конгресот бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а друго е тешко повредено кога синоќа потона брод со мигранти кои се обиделе да го преминат Ла Манш, соопшти утринава француската полиција. Loading… Од морето се спасени 66 лица. Регионалниот поморски оперативен центар околу полноќ бил информиран дека брод со околу 60 мигранти е во неволјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија најави дека планира да го намали бројот на легални имигранти во земјата со зголемување на минималната плата што мора да ја заработат за една третина, поради притисокот врз премиерот Риши Сунак да се справи со рекордниот број на нови имигранти. Loading… Високите нивоа на легална миграција доминираа воПрочитај повеќе