мигрантска криза

Сподели со своите пријатели

Италија треба да ја укине или преработи новата регулатива за миграција, која има за цел да го намали обемот на спасување мигранти извршени од бродови на невладини организации, вели комесарката за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ во писмото упатено до италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоци.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата на Славонски Брод извлекла 13 кубански државјани кои илегално се обиделе од Сава да влезат во Хрватска. Loading… Според официјалниот извештај, меѓу нив имало две деца, пет жени и шест мажи. Околу 10 часот вчера, полицијата додека ја надгледувала границата на спојот на реката Орљава во реката Сава, наишлаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД најавија нова програма за прием на бегалци, барајќи од Американците да ја спонзорираат за да го зголемат бројот на приеми во земјата. Loading… Американските граѓани за првпат ќе можат директно да го спонзорираат приемот на бегалци во САД без здруженија и невладини организации. „Welcome Corps е најголемата иновација воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 330.000 мигранти се обиделе неовластено да влезат во Европската унија минатата година, што е најголем број од 2016 година, соопшти денеска Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс). Loading… Според прелиминарните пресметки, половина од обидите во текот на 2022 година биле по копнени патишта, преку регионот на ЗападенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири години по учеството во операцијата за пребарување и спасување на мигранти, денеска во Грција почна судењето на 24 активисти и соработници на Меѓународниот центар за итни случаи (ЕРЦИ) за повеќе обвиненија, од шверц на луѓе до перење пари. Loading… Европскиот парламент го нарече најголемиот случај на криминализација на солидарноста,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал брод со мигранти се насука во близина на југоисточниот брег на Англија во близина на Кент рано утринава, а се верува дека неколку луѓе загинале во несреќата. Loading… Спасувачката операција започнала во ледените води на Англија веднаш по информацијата за несреќата, која пристигнала рано утринава во 04:40 часот поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанската крајбрежна стража соопшти дека спасила тројца мигранти, скриени на кормило на танкер, кој пристигнал на Канарските острови по неколкудневно пловење. Loading… Тројца мажи биле пронајдени на танкер со нафта кој вчера пристигнал во Лас Палмас по 11-дневно патување од Лагос, Нигерија, а завршиле во болница поради дехидрација, пишува Гардијан.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија и Франција потпишаа договор вреден 72,2 милиони евра за справување со проблемот со илегалните мигранти кои го преминуваат Ла Манш со мали чамци. Loading… Повеќе од 40.000 луѓе го преминаа каналот со мали чамци оваа година, од 28.526 минатата година, што го зголемува притисокот врз новиот британски премиерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Грција започна голема спасувачка операција откако во текот на ноќта брод со повеќе од 60 мигранти од Турција се преврте кај островот Евија, соопшти крајбрежната стража на земјата. Loading… Како што се наведува, деветте мигранти извлечени од водата им рекле на членовите на спасувачките тимови дека на чамецот ималоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа кога брод со мигранти потона во близина на брегот на островот Лезбос, соопшти грчката крајбрежна стража. Loading… Според информациите, петмина преживеале, а спасувачката операција е во тек. Гумениот чамец во кој се превезувале околу 40 мигранти потонал поради силниот ветер. Неколку часа претходно властите известија декаПрочитај повеќе