Марио Арангеловски

Сподели со своите пријатели

Куманово во сабота ќе одбележи 79 години од своето ослободување, а по тој повод во тек е богата културна и спортска програма. Loading… Како што информираше директорот на Фондација за култура и спорт Марио Арангеловски на денешната прес конференција, ноемвриските денови се во тек. – Во тек се ноемвриските деновиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со бројни културни и музички настани и фестивали Куманово ќе го одбележи „11 Октомври“ Денот на македонското востание. Loading… Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово со поддршка на градоначалнико и Советот, ќе организираат бројни настани. Одбележувањето на празникот, како што информираше директорот на Фоданцијата, Марио Арангеловски, ќе започнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двасетина основци од Куманово заедно со штитениците на двата центри за лица со интелектуална попреченост изминатите четири дена твореа во рамките на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“. Loading…     Станува збор за 13то издание на оваа културна манифестација која е во организација на Фондацијата за култура и спорт, а соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проектот за соработка во визуелните уметности за промовирање на регионален културен идентитет чиј носител е Фондацијата за култура и спорт Куманово, денеска беше и официјално промовиран на прес конференција. Loading…     Станува збор за проект чија цел е промовирање на соработката меѓу регионалните актери во областа на одржливиот туризам,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два нови проекти ќе имплементира Општина Куманово преку програмата за прекугранична соработка со општините Ќустендил и Банско од Бугарија. Loading… По тој повод денеска градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски и в.д. директорот на Фондацијата за култура и спорт Марио Арангеловски ги потпишаа договорите со министерот за локална самоуправа РистоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Фон“ е новата песна на кумановецот Марио Арангеловски која денеска беше објавена на неговиот Јутуб канал, а станува збор за соработка со скопјанецот Михаил Митовски – МИШЕ. Loading… Марио, имено, веќе долги години се занимава со музика и зад себе има сериозен багаж кога се во прашања музичките натпревари, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово организира новогодишна културно уметничка програма за сите генерации. Loading… Настаните кои ќе се одржат во просториите на Занаетчискиот дом се бесплатни. Годинава, исто како и претходните нема да има новогодишни концерти на плоштадот, но надлежните од фондацијата се оптимисти дека со културнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондацијата за култура и спорт вечерва, во Занаетчискиот дом организира духовна академија во чест на Свети Климетн Охридски, информираа денеска од Фоднацијата. Loading… -Вечерва со почеток во 19:00 часот во просториите на Занаетчиски дом – Куманово, во организација на Фондација за култура и спорт, а под покровителство на градоначалникот иПрочитај повеќе