Курилски острови

Сподели со своите пријатели

Потпретседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека Москва ќе распореди ново оружје на Курилските острови, кои се во центарот на територијалниот спор со Јапонија. Loading… Медведев рече дека Русија не е против потпишување мировен договор со Јапонија, но само доколку Токио повеќе не го оспорува статусот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев денеска изјави дека стратешката улога на Курилските острови ќе расте. Loading… „Курилските острови активно ќе се развиваат, а во исто време ќе расте нивната стратешка улога, вклучително и распоредување на ново оружје“, напиша Медведев на својот канал Телеграм. Според него, РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го смета за ништовно спомнувањето на Јужните Курили во јапонската „Сина книга на дипломатијата“, острови кои се нераскинлив дел од Русија, изјавија за Спутник од Министерството за надворешни работи на Русија. Loading… Јапонија повторно ја користи формулацијата за нелегална окупација на северните територии, како што Јапонија ги нарекува јужнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала утрово погоди дел од Русија во близина на Курилските Острови. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 101 километар југоисточно од Северо-Курилск и на длабочина од 60 километри, соопшти EMSC. Засега нема информации за жртви и материјална штета, јавува Танјуг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случи во близина на Курилските острови, соопшти огранокот на Геофизичката служба на Руската академија на науките во Камчатка. Loading… Земјотресот се случи утрово околу 7 часот по наше време. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 189 километри од Северо-Курилск. КурилскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На церемонијата „Денот на северните територии“, што се одржува секој 7 февруари во Јапонија, јапонската влада и граѓанските здруженија денеска ја критикуваа Русија за нејзината „незаконска окупација“ на јужните Курили, група острови меѓу јапонскиот Хокаидо и Руската Камчатка која Јапонија ја нарекува „Северни територии“. Loading… „Апсолутно е неприфатливо северните територииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека распоредило мобилни системи за ракетна одбрана на северните Курилски острови – дел од стратешки лоциран синџир острови што се протега меѓу Јапонија и рускиот полуостров Камчатка. Loading… Јапонија тврди дека јужните Курилски Острови ги држи Русија, кои Токио ги нарекува Северни територии. Станува зборПрочитај повеќе