Силен земјотрес на Курилските острови

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала се случи во близина на Курилските острови, соопшти огранокот на Геофизичката служба на Руската академија на науките во Камчатка.

Loading...

Земјотресот се случи утрово околу 7 часот по наше време.

Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 189 километри од Северо-Курилск.

Курилските острови се вулкански архипелаг во рускиот регион Сахалин