Русија распореди ракетен систем на остров во близина на Јапонија

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека распоредило мобилни системи за ракетна одбрана на северните Курилски острови – дел од стратешки лоциран синџир острови што се протега меѓу Јапонија и рускиот полуостров Камчатка.

Loading...

Јапонија тврди дека јужните Курилски Острови ги држи Русија, кои Токио ги нарекува Северни територии.

Станува збор за територијален спор кој датира од крајот на Втората светска војна, кога советските трупи ги окупираа и ја истиснаа Јапонија, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Рускиот ракетен систем Бастион, кој има ракети со дострел до 500 километри, е распореден на островот Парамушир, во северниот дел на Курилските острови, соопшти руското Министерство за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  90 повредени во експлозија во џамија во Пакистан

„Крајбрежните служби на Тихоокеанската флота ќе одржуваат деноноќна стража за да го контролираат соседното море и зоните на теснецот“, се вели во соопштението.

Министерството за одбрана соопшти дека во Парамушир е поставен воен камп со услови кои овозможуваат услуга во текот на целата година, сместување, рекреација и храна за персоналот.

„Милитаризацијата отиде под радар“

Ова распоредување дојде една година откако Русија ги распореди системите Бастион на островот Матуа, во централниот дел на гребенот Курил.

Центарот за стратешки и меѓународни студии со седиште во Вашингтон во извештајот од септември напиша дека московската милитаризација на Курилските острови, во сенката на инвазијата на Украина, „во голема мера летала под радарот“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рио Тинто се извини за исчезнувањето на радиоактивна капсула во Австралија

„Руските чекори за зголемување на своето присуство сугерираат дека островите ќе продолжат да играат катастрофална улога во иднината на руско-јапонските односи и дека Јапонија и САД треба да ги продлабочат консултациите во врска со руските активности во регионот“, во извештајот објавен на веб-страницата на Центарот. кажа.

Јапонија им се придружи на западните сојузници во воведувањето економски санкции кон Русија, откако таа испрати десетици илјади војници во Украина.

Русија се повлече од преговорите за мировен договор со Јапонија и ги замрзна заедничките економски проекти поврзани со спорните Курилски острови поради јапонските санкции наметнати како одговор на руската инвазија на Украина.