Исламска држава

Сподели со своите пријатели

Едноставниот чин на полевање цвеќиња на улица во стариот дел на Мосул го поттикна Сакр Закарија да застане и да размисли како неговиот град е повторно безбеден откако беше ослободен од милитантите на Исламската држава во 2017 година. Loading… „За момент помислив „каде сум?“ – рече Закарија, кој го напуштилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во ретко интервју од затвор, вдовицата на лидерот на Исламската држава за Би-Би-Си ја раскажа својата верзија за приказната за нивниот живот. Loading… Ум Худајфа е првата сопруга на Абу Бакр ал-Багдади и беше во брак со него додека тој го надгледуваше бруталното владеење на ИСИС над големи делови одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ФСБ известува дека терористите кои го нападнале Крокус планирале да ја преминат границата со Украина и да се скријат. Loading… „Терористите кои учествуваа во терористичкиот напад се обидоа да се скријат кон руско-украинската граница. Планирале да ја преминат границата и имале контакти на украинска страна. Терористичкиот напад во градското собраниеПрочитај повеќе

us a flag on pole

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави располагаат со разузнавачки информации кои ја потврдуваат одговорноста на Исламската држава за смртоносното пукање на концерт во близина на Москва, соопштија двајца американски официјални лица. Loading… Тие рекоа и дека САД во последните недели ја предупредиле Русија за можноста од напад. „Порано овој месец, американската влада имашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД имаат разузнавачки информации кои потврдуваат дека Исламска држава ја презеде одговорноста за смртоносниот напад на концертот во петокот во близина на Москва во петокот, изјави американски официјален претставник за Ројтерс. Loading… Исламската држава Хорасан (ИСИС-К), именувана по стариот термин за регионот кој вклучува делови од Иран, Туркменистан и Авганистан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германското федерално јавно обвинителство покрена обвинение против пет лица за собирање донации во вкупна вредност од над 250.000 евра за терористичката организација Исламска држава (ИД). Loading… „Федералното обвинителство ги обвинува инволвираните за собирање пари од Сирија во име на двајца членови на ИД од 2020 до 2022 година. Апелите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум припадници на прорежимските сили се убиени во напад на џихадистите на Исламската држава (ИД) во Сирија, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права (ОСДХ). Loading… „Напаѓачите на мотоцикли отворија оган врз воена пункта и убија најмалку седум прорежимски борци“, изјави директорот на невладината опсерваторија, Рами Абдел Рахмане. МеѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ефикасно ја прекинаа борбата против терористичките групи Исламска држава и Ал Каеда во Сирија, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја за време на состанокот на Советот за безбедност за ситуацијата во Сирија. Loading… „Регионалните интервенции на Западот, извршени под изговор наПрочитај повеќе

Yugoslavia flag under blue sky

Сподели со своите пријатели

Десет жени и 25 малолетници од камп за припадници на Исламската држава во североисточна Сирија се вратија во Франција. Loading… Во кампот Ал Хол се сместени околу 51.000 луѓе, меѓу кои и многу вдовици, жени и деца на припадници на Исламската држава. Ирачаните сочинуваат речиси половина, а малцинството потекнува надворПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германските власти уапсија седуммина осомничени поддржувачи на терористичката група Исламска држава (ИД), како дел од истрагата за финансирање на терористичката организација, соопштија денеска обвинителството. Loading… Властите извршија 19 рации во Баден-Виртемберг, Бремен, Хамбург, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Рајна-Пфалц, како и во еден приватен објект во Холандија, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе