Вдовицата на шефот на ИСИС за прв пат проговори за нивниот живот

Сподели со своите пријатели

Во ретко интервју од затвор, вдовицата на лидерот на Исламската држава за Би-Би-Си ја раскажа својата верзија за приказната за нивниот живот.

Loading...

Ум Худајфа е првата сопруга на Абу Бакр ал-Багдади и беше во брак со него додека тој го надгледуваше бруталното владеење на ИСИС над големи делови од Сирија и Ирак.

Таа сега е во ирачки затвор во очекување на истрага за нејзината вмешаност во злосторства поврзани со тероризам.

Во летото 2014 година, Ум Худајфа живеела со својот сопруг во Рака, тогашното упориште на ИСИС во Сирија.

Како баран водач на екстремистичката џихадистичка група, Абу Бакр ал Багдади често престојуваше на други локации.

Во куќата имало телевизор, кој таа тајно го гледала.

„Јас го вклучував кога тој не беше дома“, вели таа.

Таа тврди дека нејзиниот сопруг мислел дека телевизорот не работи.

Loading...

Таа вели дека била отсечена од светот и дека не и било дозволено да гледа телевизија или да користи друга технологија, како мобилни телефони, од 2007 година.

Таа вели дека еден ден го вклучила телевизорот и видела „големо изненадување“.

Таа го видела нејзиниот сопруг како првпат се обраќа во Големата џамија Ал-Нури во Мосул, Ирак, како шеф на самопрогласениот исламски калифат.

Тоа беше само неколку недели откако неговите борци ја презедоа контролата врз областа.

Ова видео на Ал Багдади означи клучен момент за ИСИС додека дивееше низ Ирак и Сирија.

За време на интервјуто, Ум Худаифа се прикажува како жртва која се обидела да побегне од својот сопруг и негира дека била вмешана во какви било брутални активности на ИСИС.

Ова е во целосна спротивност со сведоштвата на Јазидите, вклучително и жени кои биле киднапирани и силувани од членовите на ИСИС.

Тие ја обвинуваат за соучесништво во сексуалното ропство на киднапираните девојки и жени.

Loading...

Ум Худајфа е родена во 1976 година во конзервативно ирачко семејство, а во 1999 година се омажила за Ибрахим Авад ал Бадри, подоцна познат под псевдонимот Абу Бакр ал Багдади.

Тој ги завршил студиите по шеријат или исламско право на Универзитетот во Багдад, а таа вели дека во тоа време тој бил „религиозен, но не екстремист…конзервативен, туку слободоумен“.

„Мојот сопруг се смени откако беше приведен, го мачеа“

Потоа, во 2004 година, една година по американската инвазија на Ирак, американските сили го уапсија Ал-Багдади и го држеа во притворен центар во кампот Бука на југ околу една година, заедно со други мажи кои подоцна ќе станат водачи на ИСИС и други џихадистички групи.

Таа вели дека нејзиниот сопруг се променил по ослободувањето:

„Тој стана мрзлив и склон кон изливи на гнев. Други кои го познавале Ал Багдади велат дека тој бил поврзан со Ал Каеда уште пред да биде приведен. Почна да страда од психолошки проблеми“, вели тој.

Кога го прашала зошто, тој ѝ рекол дека е изложен на нешто што таа не може да го разбере.

Таа смета дека, иако тој не го кажал тоа експлицитно, „за време на неговото затворање бил подложен на сексуална тортура“.

Таа година протекоа фотографии од Абу Граиб, друг американски затвор во Ирак, на кои се прикажани затвореници принудени да симулираат сексуални дејствија и да заземаат понижувачки пози.

Loading...

„Во 2012 година ми стана јасно дека тој е емирот“

Таа вели дека почнала да се прашува дали припаѓа на некоја милитантна група.

„Ја барав облеката кога се враќаше дома, кога се тушираше или спиеше. Дури и по телото му барав модринки или повреди… Бев збунета“, вели таа и додава дека ништо не нашла.

„Тогаш му реков: „Ти го изгуби патот…Тој имаше напад на бес“, вели таа.

Ум Худаифа наведува дека побарала развод, но дека не се согласила со неговиот услов да се откаже од нивните деца, па останала со него.

Бидејќи Ирак западна во крвава секташка војна, која траеше од 2006 до 2008 година, таа повеќе не се сомневаше дека тој е вклучен во сунитските џихадистички групи.

Во 2010 година стана лидер на Исламската држава Ирак, основана во 2006 година.

Loading...

„Се преселивме во регионот Идлиб во Сирија во јануари 2012 година и таму ми стана сосема јасно дека тој е емирот“, вели Ум Худаифа.

Наскоро, додава тој, почнал да носи авганистанска облека и пиштол и пуштил брада.

„Злосторствата против Јазидите беа ужасни“

Бидејќи безбедносната ситуација се влошуваше во северозападна Сирија за време на граѓанската војна во земјата, тие се преселија на исток во градот Рака, кој подоцна се сметаше за де факто главен град на „калифатот“.

Таа живеела таму кога го видела својот сопруг на телевизија.

Истражен тим на ОН најде докази дека ИСИС извршила геноцид врз малцинството Јазиди во Ирак и извршиле злосторства против човештвото, вклучувајќи убиства, мачење, киднапирање и ропство.

Loading...

ИСИС ги објави своите злосторства, вклучително и обезглавувањето на заложниците и палењето на јорданскиот пилот, на социјалните мрежи.

Ум Худајфа вели дека злосторствата се „голем шок“ и „нехумани“.

„Неправедното крвопролевање е ужасно и во таа смисла ја преминаа границата на човештвото“, рече таа.

Ум Худајфа вели дека му рекла на својот сопруг дека ја има „крвта на тие невини луѓе“ на рацете и дека „според исламскиот закон имало и други работи што можеле да се направат, како на пример да ги водат кон преобраќање“.

Таа вели дека се обидела да избега, но дека вооружените лица на контролниот пункт не ја пуштиле да помине и ја вратиле назад во куќата.

Loading...

Што се однесува до борбите, таа за својот сопруг вели дека, колку што знаела, „не учествувал во ниедна борба или битка“, додавајќи дека бил во Рака кога ИСИС ја презел контролата врз Мосул.

Киднапираните жени тврдат дека таа учествувала во злосторствата

Набргу по проповедта во Мосул, ал-Багдади ја оженил нивната 12-годишна ќерка Умајма со својот пријател Мансур, кому му биле доверени семејните работи.

Ум Худајфа вели дека се обидела да го спречи тоа, но била игнорирана.

Во август 2014 година, Ум Худајфа родила уште една ќерка – Насиба, која имала вродена срцева мана. Ова се совпадна со тоа што Мансур донел девет девојки и жени од Јазиди во куќата.

Тие биле на возраст од 9 до околу 30 години. Ум Худаифа вели дека била шокирана и се чувствувала засрамено.

Таткото и сестрата на едно од девојчињата поднеле граѓанска тужба против Ум Худаифа за нејзината вмешаност во киднапирањето и робувањето на девојките Јазиди.

Loading...

Тие не веруваат дека била беспомошна жртва и бараат смртна казна.

Таа беше одговорна за сè. Таа додава дека тоа ѝ го кажале други жртви кои се вратиле дома. Се уште нема трага од нејзината сестра.

„Не негирам дека мојот сопруг бил криминалец“, вели Ум Худајфа, но додава дека и е „многу жал за тоа што им се случило“.

Таа ги негира обвиненијата против него.

Уапсена е во Турција, во затвор се и нејзините ќерки

Во 2019 година, американските сили извршија рација на местото каде што Ал Багдади се криеше во Сирија со дел од неговото семејство.

Loading...

Багдади го активирал експлозивниот елек кога бил принуден да влезе во тунелот.

Тој се убил себеси и две деца, додека во престрелката биле убиени две од неговите четири сопруги.

Сепак, Ум Худаифа не била таму – таа живеела во Турција под претпоставено име, каде што била уапсена во 2018 година.

Во февруари оваа година беше вратена во Ирак и оттогаш е во затвор додека властите ја истражуваат нејзината улога во ИСИС.

Со неа во затвор е и нејзината постара ќерка Умаима, додека Фатима, која има 12 години, е во малолетнички притвор.

Еден од нејзините синови е убиен во руски воздушен напад во Сирија, друг загинал со својот татко во тунел, а најмладото момче е во сиропиталиште.