Иран (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Пакистан остро го осуди иранскиот воздушен напад внатре во неговите граници. Во нападот загинаа и две деца. Loading… Пакистан тоа го нарече „неиспровоцирано нарушување на нивниот воздушен простор“ и најави одмазда, пренесува Си-Ен-Ен. Иран објави дека користел „прецизни ракети и беспилотни летала“ за да уништи две упоришта на сунитската милитантнаПрочитај повеќе

us a flag on pole

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави (САД) го осудија Иран за ракетните напади во близина на ирачкиот град Ирбил на север, нарекувајќи ги „непромислена и непрецизна серија напади“. Loading… Иранската револуционерна гарда соопшти дека истрелала балистички проектили врз, како што тврдат, израелскиот „шпионски штаб“ во северен Ирак. Според Советот за безбедност на ИрачкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранската револуционерна гарда соопшти дека со балистички проектили нападнала шпионски центри и „собири на антиирански терористички групи“ во близина на северниот ирачки град Ербил, објавија иранските државни медиуми доцна во понеделникот. Loading… Експлозиите се слушнале во област на околу 40 километри североисточно од Ербил во полуавтономниот регион Курдистан, изјавија заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хутите во Јемен се поддржани од Иран, а САД го обвинија Иран дека е „длабоко вклучен во планирањето на операциите против трговските бродови во Црвеното Море“. Loading… Да потсетиме, нападите на Хуту врз бродови траат од ноември. Британскиот министер за одбрана Грант Шапс синоќа упати предупредување до лидерите во Техеран.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина и Русија денеска изразија загриженост поради американските и британските напади врз Хутите во Јемен. Loading… „Кина е загрижена поради ескалацијата на тензиите во Црвеното Море“, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. Москва ги осуди и нападите во текот на ноќта на Соединетите Американски Држави (САД)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Насилните воздушни и поморски напади на британските и американските сили против бунтовниците Хути во Јемен, поддржани од Иран, се пресметана ескалација чија цел е да ги одврати заканите во Црвеното Море, но сепак може да предизвика регионална војна. Loading… Клучното прашање е како исламистичките милитанти во Јемен ќе одговорат наПрочитај повеќе

green white and red flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Иранската влада го прогласи 4 јануари за ден на жалост ширум земјата по терористичкиот напад во градот Керман во кој загинаа 188 лица. Loading… „По мачеништвото и ранувањето на десетици сонародници во криминален терористички напад во Керман, Владата го прогласи 4 јануари за ден на жалост во целата земја“, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 95 лица загинаа, а околу 140 се ранети во Иран по две експлозии на четвртата годишнина од смртта на генералот Касем Сулејмани во градот Керман, објавија државните медиуми. Loading… Голем број луѓе се движеле по улицата кон гробот на Сулејмани кога на оддалеченост од неколку стотици метри одекнале двеПрочитај повеќе

a large red cargo ship in the middle of the ocean

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата пораснаа денеска, 2 јануари, откако Иран испрати воен брод во Црвеното Море, и бидејќи ситуацијата остана напната на критичниот воден пат за светските пратки. Loading… За потсетување, Маерск мораше да ги паузира сите пловидби на самиот крај на 2023 година поради нов напад на јеменските бунтовници Хути.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен водач Али Хамнеи ги водеше молитвите на погребот на Сајед Рази Мусави, висок советник на иранската револуционерна гарда, кој беше убиен во, како што тврди Иран, израелски воздушен напад во Сирија, јавува Ројтерс. Loading… Хамнеи оддаде почит на „неуморната борба на овој маченик“, објави иранската државна телевизија. ТелотоПрочитај повеќе