Иран

Сподели со своите пријатели

САД треба да разберат дека Иран нема да одговори на притисокот, рече новоизбраниот претседател Масуд Пезешкијан во изјавата објавена денеска, во која го истакна пријателството на неговата земја со Кина и Русија. Loading… Пезешкијан, умерен кој го победи тврдокорниот противник, повтори дека Иран не се стреми кон нуклеарно оружје, додавајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД во понеделникот објавија дека не очекуваат промена во политиката на Иран, откако гласачите во таа земја го избраа кандидатот на реформистите Масуд Пезешкијан. Loading… „Не очекуваме овие избори да доведат до фундаментална промена во насоката на Иран или неговата политика“, изјави за новинарите портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Иран утрово во 8 часот по локално време почна вториот круг од претседателските избори. Loading… Граѓаните на Иран избираат меѓу Масуд Пезешкијан и Саид Џалил. Изборите се одржуваат една година порано, откако иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во авионска несреќа во мај. Иранските граѓани почнаа да гласаат во вториотПрочитај повеќе

Person Showing Usa Flag

Сподели со своите пријатели

На 27 јуни, САД воведоа нови санкции против Иран како одговор на Техеран што дополнително ја прошири својата нуклеарна програма, рече американскиот државен секретар Антони Блинкен во изјавата. Loading… „Во текот на изминатиот месец, Иран најави чекори за понатамошно проширување на својата нуклеарна програма на начини кои немаат веродостојна мирољубиваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Иран денеска се отворени избирачките места за претседателските избори, објави министерот за внатрешни работи на земјата Ахмад Вахиди. Loading… Претходно, врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи ги повика гласачите да излезат на гласање во голем број, нагласувајќи дека тоа е неопходно за да се „победи непријателот“, објави Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на либанската група Хезболах вчера се закани дека ќе го нападне европскиот остров Кипар доколку избие војна меѓу Израел и Либан, пишува Си-Ен-Ен. Loading… „Кипар, исто така, ќе биде дел од оваа војна ако ги отвори своите аеродроми и бази за израелските сили“, рече Хасан Насрала во телевизиско обраќањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот одбранбен пакт на Русија со Северна Кореја покажува зголемена усогласеност меѓу авторитарните сили и ја нагласува важноста на демократиите да претставуваат обединет фронт, рече шефот на НАТО, Јенс Столтенберг. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор со севернокорејскиот Ким Џонг Ун кој вклучува взаемна одбранбена посветеност, потег што јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада го прогласи моќниот ирански корпус на гардата на исламската револуција (ИРГЦ) за терористичка организација. Loading… „Оваа акција испраќа силна порака дека Канада ќе ги искористи сите алатки што ѝ се на располагање за да се бори против терористичкиот ентитет на ИРГЦ“, изјави за новинарите канадскиот министер за јавна безбедностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот договор меѓу Москва и Техеран за сеопфатна соработка е привремено суспендиран поради проблеми со кои се соочуваат партнерите на Иран, објави во вторникот руската државна новинска агенција РИА, цитирајќи претставник на руското Министерство за надворешни работи. Loading… „Ова е стратешка одлука на раководството на двете земји“, изјави Замир Кабулов,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранска тинејџерка била сексуално нападната и убиена од тројца мажи кои работеле за иранските безбедносни сили, се вели во објавен документ напишан од тие сили, пишува Би-би-си. Loading… Изданието вели дека ова им овозможило да мапираат што се случило со 16-годишната Ника Шакарама, која исчезна од протестите против режимот воПрочитај повеќе