Иран (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Иран погубил најмалку 834 луѓе во 2023 година, што е „алармантно“ зголемување од 43 отсто во споредба со 2022 година и најголем број од 2015 година, според годишниот извештај на невладините организации Иран за човекови права и Заедно против смртната казна. Loading… „Бројот на егзекуции буквално експлодираше во 2023 година“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Иран. Loading… Земјотресот се случи рано утринава околу 4 часот и 20 минути, а е регистриран на длабочина од 10 километри. Сè уште нема информации за штетата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според неофицијални извештаи, излезноста на парламентарните избори во Иран одржани на 1 март е околу 40 отсто, што е најниска излезност од Исламската револуција во 1979 година, пренесува Ројтерс. Loading… Изборите се гледаат како тест за легитимноста на свештеничкиот естаблишмент. Повеќе од 61 милион луѓе во Иран имаа право даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Иран денеска се одржуваат парламентарни избори, а врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи (84) беше еден од првите гласачи. Loading… Хамнеи ги повика граѓаните да гласаат што е можно поскоро, наведувајќи дека, како што рече, „и пријателите и непријателите на Иран ја следат излезноста“, пренесува Arab News. „НаправетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на израелската интервенција во Газа, светот го поставува прашањето: дали Америка и Иран ќе се судрат директно? Loading… Америка е заштитник на Израел, додека Иран е сојузник на Хамас и Хезболах. Одговорот на тоа прашање се крие во воена вежба одржана во 2002 година во Америка. Пентагон тогашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските власти го обвинија лидерот на јапонскиот криминален синдикат за заговор за трговија со нуклеарни материјали од Мјанмар во Иран. Loading… Такеши Ебисава (60) и неговиот сообвинет Сомфоп Сингхасири (61) тргувале со дрога, оружје и нуклеарен материјал, „одат дотаму што нудат ураниум и плутониум за оружје во очекување дека ИранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел стои зад минатонеделниот напад врз иранските гасоводи, изјави денеска иранскиот министер за нафта Џавад Овџи, пренесува полуофицијалната новинска агенција Тасним. Loading… „Непријателот имаше намера да го прекине снабдувањето со гас на домаќинствата… но за два часа нашите колеги продолжија со работа“, рече Овџи. Тој нагласи дека „овој заговор еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Централната команда на Соединетите Американски Држави (CENTCOM) денеска објави на X, поранешен Твитер, дека бродот на американската крајбрежна стража привремено распореден во Арапското Море запленил „напредно конвенционално оружје и друга смртоносна помош“ со потекло од Иран. Loading… Смртоносниот товар бил запленет на брод во Арапското Море, кој се движел конПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска неколку експлозии го погодија гасоводот долг речиси 1.300 километри што води од областите Чахармахал и Бахтијари на запад од Иран до Каспиското Море, а властите тврдат дека се работи за саботажа и терористички чин. Loading… Директорот на центарот за контрола на гасот, Саид Агли, изјавил дека станува збор заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Џо Бајден вети дека ќе одговори на нападот со дрон во кој загинаа тројца американски војници. Loading… Предупредувањето на Бајден „не е закана од толпата“, рече Ендрју Борен, извршен директор на Flashpoint. „Целта е да се нарушат и деградираат“ способностите на Иран и неговите сојузнички групи. Одмаздата ќе бидеПрочитај повеќе