Иран (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска повика на спречување на ескалација на Блискиот Исток и ги предупреди либанската милитантна организација Хезболах и Иран да не се мешаат во конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас. Loading… „Конкретно ги предупредувам Хезболах и Иран да не се мешаат во конфликтот“, рече Шолц на прес-конференцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светот не смее да си дозволи неуспех со Иран, како што се случи во случајот со Северна Кореја, која ја протера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и разви нуклеарно оружје, изјави главниот директор на Агенцијата Рафаел Гроси. Loading… Агенцијата нема пристап до Северна Кореја откако Пјонгјанг ги протера нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси телефонски разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, објавија иранските државни медиуми, што претставува првпат двајцата лидери да имаат личен контакт од почетокот на зближувањето на земјите на почетокот на оваа година. Loading… Двајцата лидери разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток, објави државната новинска агенција ИРНА.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Техеран наводно му дал зелено светло на Хамас да изврши крвави напади врз Израел. Loading… Иран на тој начин би го збунил зближувањето на неговите два главни непријатели – Израел и Саудиска Арабија. Во првиот напад во саботата, Хамас истрела илјадници ракети врз блиските израелски градови – одеднаш. Набљудувачите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран „не е вклучен“ во нападот извршен од милитантите на Хамас во јужен Израел, соопшти иранската мисија во Обединетите нации. Loading… „Ние решително и непоколебливо ја поддржавме Палестина, но не сме вклучени во одговорот на Палестина, бидејќи тоа го презема само самата“, се вели во вчерашната изјава на иранската мисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера, на годишнината од почетокот на поранешната војна против Ирак, Иран ја покажа својата воена опрема, вклучително и „дрон со најдолг дострел во светот“ заедно со балистички и хиперсонични ракети, објавија иранските државни медиуми. Loading… Соопштено е дека дронот за прв пат ѝ бил претставен на јавноста на парадата којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан ја истакна подготвеноста на Исламската Република да ги подобри односите со Холандија и со Европската унија. Loading… За време на состанокот на маргините на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, тој ѝ честиташе на својата холандска колешка Ханке БруинсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На прес-конференција во Њујорк по седницата на Генералното собрание на ОН, иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави за Скај њуз дека договорот меѓу Израел и Саудиска Арабија „ќе го прободе палестинскиот народ и неговиот отпор“. Loading… „Во никој случај регионалните земји не се подготвени исламските земји да го напуштат светиот принципПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман предупреди дека ако Иран се здобие со нуклеарно оружје, Саудиска Арабија ќе го стори истото. Loading… „Ако Иран добие нуклеарно оружје, и ние мора да го добиеме“, изјави саудискиот принц за Фокс њуз во интервју емитувано вчера. Иран негира дека сака нуклеарно оружје, пренесува Индекс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Иран достигнуваат ново ниво и комуникацијата меѓу двете земји се развива многу интензивно, а се планира натамошно зајакнување на стратешкото партнерство во областа на одбранбената и воената соработка, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во разговор со iранскиот министер за одбрана Мохамад Реза АштианиПрочитај повеќе