Индија (Page 10)

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Узбекистан во средата објави дека најмалку 18 деца починале откако конзумирале медицински сируп произведен од индискиот производител на лекови Marion Biotech Pvt Ltd. Loading… Министерството објави дека 18 од 21 дете кои користеле сируп Doc-1 Max за акутни респираторни заболувања починале потоа. Сирупот се рекламира какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот политичар, претставник и мултимилионер Павел Антов, член на партијата на Путин, Единствена Русија, е пронајден мртов пред хотел во Индија, пишуваат британските таблоиди кои се повикуваат на индиски медиуми, по мистериозниот пад од прозорецот на хотелот. Loading… Тие пишуваат дека руски тајкун, сопственик на позната фабрика за колбаси, скокналПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во напад на леопард во индиската сојузна држава Асам, денеска се повредени 13 лица, меѓу кои тројца шумари, пишува Hindustan Times. Loading… Според официјални лица, инцидентот се случил околу Истражувачкиот институт за дождовни шуми, а леопард излегол од шумата на институтот и ги нападнал случајните минувачи. „Во нападот се повредениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во индиската држава Гуџарат уапси седум лица за наводно претепување на војник до смрт. Loading… Тој бил нападнат откако протестирал поради објавувањето на видео од неговата ќерка тинејџерка на Интернет, се вели во соопштението на полицијата. Војникот Мелај Вагела се пожали откако видеото од неговата ќерка стана вирално наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска во телефонски разговор со индискиот премиер Нарендра Моди изјавил дека очекува учество на Индија во спроведувањето на „формулата за мир“. Loading… – Имав телефонски разговор со премиерот Нарендра Моди и му посакав успешно претседателство со Г20 – напиша Зеленски на Твитер. Тој потсети декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 31 лице починале, а 20 се хоспитализирани во тешка состојба, бидејќи наводно пиеле токсичен пијалак продаден без дозвола во источна Индија, соопштија властите. Loading… Смртта се случила во вторникот и средата, а жртвите биле од три села во областа Саран во државата Бихар, каде што е забрането производството, продажбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиски и кинески војници се судрија на спорната граница на Хималаите. Тоа е прв ваков инцидент меѓу две нуклеарни азиски сили во речиси две години. Loading… Индиското Министерство за одбрана соопшти дека војниците од двете страни претрпеле полесни повреди за време на инцидентот, кој се случи во петокот. Спорната границаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Досега од банкоматот се вадеа само пари, отсега жителите на индискиот град Хајдерабад (држава Теленга) на банкомат ќе можат да купуваат златници со пари од кредитни или дебитни пластични картички. Loading… Ова е прва ваква машина за реално време не само во Индија туку и во светот. Уредот е произведенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Индија ги обвини стаорците за уништување на речиси 200 килограми запленет канабис што се чуваше во полициските станици. Loading… „Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се заштити дрогата од нив“, изјави судот во државата Утар Прадеш, пренесува BBC. Судот побара одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден човек е обвинет дека ја задавил својата девојка пред да го распарчи нејзиното тело на 35 парчиња и да ги фрли нејзините останки. Loading… Афтаб Амен Понавала (28) ја нападнал својата девојка Шрада Валкар (26) на 18 мај, откако тие имале жестока расправија, соопшти полицијата. Се верува дека потоаПрочитај повеќе