Индија (Page 11)

Сподели со своите пријатели

Бројот на жртвите од уривањето на мост во Гуџарат, Индија, се искачи на 132, соопшти локален претставник, а пренесува Ројтерс. Loading… Пешачки мост над реката Мачху во градот Морби беше преполн со посетители кои уживаа во празничните веселби се урна во неделата. „Бројот на загинатите во инцидентот со уривање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Квалитетот на воздухот во Њу Делхи, град со околу 20 милиони жители, ја премина категоријата „екстремно опасен“, со индекс од 768 регистриран во областа Јахангирпури во текот на денот. Loading… Тој индекс е 15 пати повисок од нивото кое се смета за „добро“, пренесе Ројтерс. На веб-страницата „Air quality index“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиските власти им препорачаа на своите граѓани веднаш да ја напуштат Украина и да избегнуваат патување во таа земја поради влошената безбедносна ситуација. Loading… Во соопштението на индиската амбасада во Украина на Твитер се вели дека индиските државјани, вклучително и студентите, кои моментално се во Украина, се советувани да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тинејџерка (15) од Индија била итно пренесена во болница со сериозни изгореници откако мажот кој е осомничен дека ја силувал се обидел да ја запали. Loading… Ова кривично дело претставува уште едно во низата кривични дела поврзани со сексуално насилство, што уште еднаш го предизвика гневот на граѓаните. Камлеш КумарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците што се ажурираат во реално време, главните градови на Србија и Индија се менуваат на врвот на листата на најзагадени престолнини во светот, на веб-страницата IQAir Earth. Loading… Нешто пред осум часот Белград беше прв во светот по загаденост на воздухот, со индекс на загаденост 169, објавено еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија, една од геополитички најважните земји во светот, реагираше на утринава масовниот руски ракетен напад врз украинските градови. Loading… Индиското Министерство за надворешни работи изрази „длабока загриженост“ поради ескалацијата на конфликтот во Украина. Портпаролот на министерството Ариндам Багчи рече дека Индија е „подготвена да ги поддржи сите напори за деескалацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Невообичаено доцната сезона на дождови предизвика хаос во делови од северна Индија денеска, при што 18 лица загинаа во последните 24 часа како резултат на обилните врнежи, додека училиштата ја прекинаа наставата во неколку градови, јавува Ројтерс. Loading… Осумнаесет лица загинале во различни несреќи предизвикани од дождот, вклучително и давењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени откако се запали автобус во градот Нашик во западната индиска држава Махараштра, соопштија полициски претставници. Loading… „Повредени се повеќе од 30 лица, од кои двајца се во критична состојба“, изјави полициски функционер во Нашик, на околу 190 километри од Мумбај.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа во поплавите во индиската држава Западен Бенгал, последниот инцидент предизвикан од обилните сезонски дождови во Јужна Азија, јавува Ројтерс. Loading… Спасувачкиот тим пронашол околу 70 лица, додека 13 се задржани на лекување во регионална болница, соопштија властите во Западен Бенгал. Инцидентот се случил во средата за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 25 лица загинаа кога автобус падна во провалија во планините на северот на Индија, соопшти денеска полицијата. Loading… Автобусот превезувал 45 патници на свадба на опасен планински пат во индиската држава Утараханд, кога возачот извртел и предизвикал возилото да падне во клисура длабока 500 метри. „Дваесет луѓе беа спасени“,Прочитај повеќе