Игор Терехов

Сподели со своите пријатели

Серија експлозии утрово одекнаа во Харков, а градоначалникот Игор Терехов објави дека руските сили ја гаѓале индустриската зона со четири ракети С-300. Loading… Терехов изјавил дека целта била инфраструктурата и дека се прецизираат информациите за повредени и штети, пренесува Униан. Шефот на регионалната воена управа во Харков, Олег Синегубов, истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко денеска соопшти дека три лица, меѓу кои и едно 14-годишно девојче, се повредени во руското ракетирање во главниот град. Loading… „Досега две лица се спасени од оштетена приватна куќа. Лекарите им укажале прва помош на лице место и ги пренеле во ургентниот центар. Спасувачите продолжуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на украинската армија соопшти дека руските војници се обидуваат да ги задржат привремено освоените територии и дека единиците на одбранбените сили на Украина одбиле напади надвор од неколку населени места, пренесува Укринформ, повикувајќи се на утринското соопштение на военото раководство. Loading… Две силни експлозии одекнаа во текот на ноќтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашето „братство и пријателство“ ни се посмртоносни од студот, гладот, темнината и жедта. Loading… Воените објекти не се нападнати, целта е на луѓето да им се одземе светлина и топлина, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски на социјалните мрежи. Имено, по серијата загуби, руските војници од одмазда ги гранатирале водните објектиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рано утринава се слушнале експлозии во Харков и Николаев, соопштија градоначалниците на тие украински градови Игор Терехов и Олександар Сенкевитс. Loading… Терехов изјавил дека руските сили нападнале три области на Харков, пренесува Униан. „Погодена е една станбена зграда, според првичните информации нема жртви. Зафатен е и инфраструктурен објект. Таму избувнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во ракетниот напад врз украинскиот град Харков, седум лица загинаа, а 17 беа ранети. Loading… Градоначалникот на Харков, Игор Терехов, објави дека руските единици во текот на ноќта извршиле ракетен напад врз трикатница во Харков. Терехов изјави дека седум лица загинале, а 17 се ранети. Тој додаде дека на ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа, а 16 се повредени во денешното гранатирање на вториот по големина украински град Харков, изјави регионалниот гувернер Олех Синехубов, пренесува Ројтерс. Loading…   Озлогласениот „готвач на Путин“ пристигна во Донбас со тајна мисија   Претходно, градоначалникот на Харков, Игор Терехов, во интервју за Си-Ен-Ен изјави декаПрочитај повеќе