Холандија (Page 8)

Сподели со своите пријатели

Холандските власти ја истражуваат смртта на тримесечно бебе во главниот прифатен центар за баратели на азил во земјата, објави во четвртокот Би-Би-Си. Loading… Властите соопштија дека бебето починало во средата наутро во „спортска сала што се користи како засолниште за итни случаи“ во североисточното село Тер Апел. „За жал, лекарскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За да се намали индустриското земјоделство се преземаат различни активности во кои предничи Холандија. Loading… Како што пренесува Green Me, тоа ќе се постигне со колење на вишокот добиток, што е 30 отсто од вкупниот број. Оваа земја има површина од 41.000 km², од кои една петтина е под вода.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот енергетски гигант Гаспром денеска потврди дека целосно ја прекинал испораката на гас на холандската компанија ГасТера. Loading… Прекинот на испораката е затоа што ГасТера одби да плати за испорачан гас во април во согласност со шемата која предвидува трансакција во рубљи.   СЗО: Тутунската индустрија е еден од најголемитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва протера 15 холандски дипломати откако Холандија го стори истото со 18 руски дипломати минатиот месец, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Loading…   Руската армија воведе „режим на целосен молк“ во Мариупол   Според соопштението, како одговор на протерувањето на руските дипломати од Холандија, Москва прогласува 14 вработениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандската влада ќе издаде наредба до компаниите да не го плаќаат рускиот гас во рубљи, што го предложи Москва, бидејќи со тоа би биле прекршени санкциите на Европската унија, изјави денеска портпаролот на Министерството за економски прашања. Loading… Портпаролот рече дека Холандија го усвоила тој став по вчерашната одлука наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандската влада во средата соопшти дека задржала 14 јахти, вклучително и 12 кои биле во изградба, поради санкциите против Русија. Loading… Оваа информација Министерството за надворешни работи преку писмо до парламентот ја испрати за спроведување на санкциите по критиките дека Холандија заостанува зад другите европски земји по извршување и заплени.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандското министерство за инфраструктура предложило парична надокнада за велосипедистите кои на работа одат на две тркала. – Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште околу 200.000 луѓе кои на велосипедите ќе изминат три милијарди километри или повеќе, рекла Стиентје ван Велдховен, одПрочитај повеќе