Туристите од Кина се враќаат во Европа

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на годинава холандските власти издале 5.087 туристички визи за кинески туристи, што е за 240 отсто повеќе во однос на истиот период лани.

Loading...

Расте бројот на туристи кои вообичаено ја посетуваат оваа земја, но, како што велат, многу помалку отколку пред пандемијата.

Властите на оваа земја на почетокот на 2019 година издадоа вкупно 41.502 визи на патници од Кина, кои им овозможија патување во сите земји од Шенген зоната.

А според статистичките податоци, минатата година во Кина биле поднесени 92.780 барања за виза, а само 10 отсто биле одбиени.

Инаку, причината што Кинезите не патуваа повеќе годинава е уште еден бран на Ковид кој беше забележан на почетокот на годината, па некои земји повторно воведоа забрани за своите граѓани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

Дури и Холандија во јануари воведе задолжително тестирање за туристите од Кина, а препораките на ЕУ беа да се воведат такви мерки на претпазливост во сите земји.

Инаку, пред неколку дена Кина им дозволи на своите граѓани да патуваат во уште 70 земји каде што имаше забрани поради корона кризата.

Оваа одлука е донесена бидејќи е зголемен и бројот на меѓународни летови од Кина.

Loading...

Туристите од Кина обично патуваат во големи групи организирани од нивните агенции и се познати по нивните високи трошоци за непансионирање.

Само во 2019 година тие потрошиле 255 милијарди долари во странство, покажуваат податоците на консултантски компании.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Најмногу потрошиле во Тајланд, Јапонија, Австралија и земјите од Европската Унија.