Данските воздухопловни сили пресретнаа руски бомбардери: „Летаа кон НАТО“

Сподели со своите пријатели

Данските воздушни сили пресретнале два руски бомбардери кои летале над Данска кон воздушниот простор што го надгледува Холандија во име на НАТО, соопшти холандското воено воздухопловство, а пренесува Скај њуз.

Loading...

„Го подигнавме F-16 за да го пресретнеме бомбардерот пред да влезат во воздушниот простор на НАТО“, соопшти холандското воздухопловство, но руските авиони се свртеа пред официјално да преминат на холандска територија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ: Ги следиме случувањата во Словачка по изборите