Нарко престолнина на Европа: Бандите масовно доаѓаат, а на улиците има војна

Сподели со своите пријатели

Како дел од организираните акции против нарко-бандите, Белгија неодамна заплени толку многу пратки кокаин што сега се соочува со проблемот дека криминалците ќе ги украдат.

Loading...

Новиот проблем на Белгија произлегува од астрономските количини на кокаин кои пристигнуваат од Латинска Америка.

Белгискиот пристанишен град Антверпен е најголемиот центар за шверц на кокаин во Европа, со рекорд од речиси 110 тони запленети минатата година, од околу 90 тони во 2021 година и 66 тони во 2020 година, според царинските власти.

Холандија е втората голема европска влезна точка за дрога, но нејзината предност е што царинските службеници и полицијата пристигнуваат да го запалат запленетиот кокаин истиот ден.

Заплените во Белгија се зголемија, а властите беа критикувани затоа што не успеаја да се справат со порастот на криминалот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Постои висок ризик од терористички напади во ЕУ поради војната во Газа“

Кристијан Вандерварен, шеф на Царината во белгиското Министерство за финансии, повика запленетата дрога да биде запалена што е можно поскоро, по можност истиот ден.

„Холандија пресретнува дрога и има доволно опции веднаш да ги запали, а ние во моментов ја немаме таа опција“, изјави тој за белгиското национално радио во понеделникот.

Ине Ван Вимерш, белгиска комесарка за дрога, во средата во Националниот совет за безбедност презентираше план за борба против белгискиот криминал поврзан со дрога.

Loading...

Ван Вимерш беше назначен за прв комесар за дрога во Белгија во февруари поради сериозноста на проблемот.

Во последните месеци, инцидентите поврзани со кражба на дрога во Белгија ескалираа.

Минатиот петок на двајца пристанишни работници им се заканувале со нож во близина на контејнер во пристаништето Антверпен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија ги заострува визните услови за да го намали бројот на имигранти

Три лица ги врзале работниците додека се обидувале да стигнат до контејнерот.

Белгиската царина подоцна потврди дека во контејнерот имало кокаин, скриен меѓу животински кожи.

Инцидентот се случи три недели откако седум вооружени Холанѓани беа фатени како крадат кокаин во Антверпен.

Во јануари, 11-годишно девојче, чие семејство било поврзано со нарко-бизнисот, беше убиено во пукање во областа Антверпен.

„Дрогата е уште поголем проблем од тероризмот“, рече белгискиот министер за правда Винсент Ван Квикенборн во интервју за „Фајненшл тајмс“ во август, повикувајќи на меѓународна соработка од Европската унија за да се скршат синџирите на криминалот со дрога.

Loading...

Ван Квикенборн беше под полициска заштита откако бандите се обидоа да го киднапираат него и неговото семејство во септември минатата година.

Нарко бандите кои се обидуваат да дојдат до запленетиот кокаин со брутални напади ги ставија белгиските власти во состојба на готовност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индонезија: Во ерупција на вулкан загинаа 13 планинари, 10 се водат како исчезнати

Дел од белгиските службеници се пожалија на недостиг на кадар во Царинската управа.

За цариниците има безбедносни прашања од конфискација до транспорт на дрога до инсинераторот, во кој им помага полицијата.

Синдикатите се жалат дека владините мерки, како што е скенирањето на контејнерите, нема да ја подобрат безбедноста на царинските службеници.

Во меѓувреме се зголемуваат количествата дрога запленети од белгиските власти.

Според официјални лица, рекордот ќе биде соборен уште еднаш оваа година.

Во интервју за белгиското радио, Вандерварен откри дека годинава за еден месец биле запленети 40 метрички тони.

Loading...

Минатиот петок, белгиската царина објави дека запленила 7,5 метрички тони кокаин во една пратка скриена под кутии со банани.