Холандија

woman in white shirt holding clear plastic cup

Сподели со своите пријатели

Експертскиот центар за евтаназија во Холандија минатата година одобрил 1.240 барања за евтаназија, што е за 11 отсто повеќе од 2021 година. Loading… Самиот број на барања се зголеми за 13 отсто, од 3.689 во 2021 година на 4.159 во 2022 година, врз основа на годишните податоци на центарот, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата на земјоделците ја шокираше холандската политика и ќе биде единствената најголема партија во Горниот дом на парламентот по покраинските избори. Loading… Движењето земјоделец-граѓанин (БББ) е основано дури во 2019 година по големите протести на земјоделците. Според прелиминарните податоци за изборите тој треба да освои 15 места во Сенатот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Амстердам, во предградието Зуидост, украден е дел од споменикот подигнат на Нелсон Мандела. Loading… Споменикот во паркот Нелсон Мандела се состои од седум бронзени лица, а едно лице недостасува, објави NL Times. Полицијата го истражува случајот. Во средата, на 1 март, и полицијата и општината добија дојава дека муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во синоќешните две експлозии во згради во холандскиот град Ротердам, нема повредени, но се оштетени предметите, со што вкупниот број на експлозии во тој град овој месец се искачи на 15, соопшти денеска холандскиот национален сервис НОС. Loading… Првата експлозија се случила околу еден часот по полноќ во зграда наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Известувајќи за активности кои укажуваат на шпионажа и други потенцијални нарушувања, холандската разузнавачка служба предупреди на обидите на Русија да ја саботира нејзината енергетска инфраструктура. Loading… Холандската влада протера руски дипломати поради шпионажа и и нареди на Москва да ја затвори трговската канцеларија во Амстердам, што е нов знак заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандија, заедно со Германија и Данска, планира да ѝ достави на Украина околу 100 борбени тенкови Леопард. Loading… Ова го соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со холандскиот премиер Марк Руте во Киев, пренесува Укринформ. – Холандија заедно со партнерите од Германија и Данска се подготвува да иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандското Министерство за одбрана соопшти дека два холандски борбени авиони Ф-35 пресретнале три руски воени авиони во близина на полскиот воздушен простор и ги придружувале надвор од областа. Loading… „Авионите, кои тогаш беа непознати, се приближија до воздушниот простор на НАТО и Полска од Калининград“, соопшти холандското Министерство за одбрана,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од вработените во железницата на истокот и северот на Холандија денеска штрајкуваат, а околу 1.300 лица учествуваат во прекинот на работата бидејќи не е постигнат договор за зголемување на платите за оваа година. Loading… Во Фрисланд и делови од Гронинген денеска не сообраќаат возови, соопштија од јавниот транспортен претпријатиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандските власти денеска потврдија дека кравата што умрела на фарма во земјата имала таканаречено кравјо лудило, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да предизвика смртоносна болест на мозокот кај луѓето кои го јадат заразеното месо. Loading… Фармата каде што умрела кравата била изолирана, а самото заразено животно „не билоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ја отфрлија можноста за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден. Loading… „Не“, рече Бајден на прашањето на новинарите дали ќе испрати Ф16 во Украина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара борбени авиони да помогнат во одбраната на земјата, но Бајден постојано велеше дека авионите неПрочитај повеќе