Холандија

Сподели со своите пријатели

Велика Британија денеска му даде поддршка на холандскиот премиер Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг на чело на НАТО, што е важна поддршка за Руте, кој важи за фаворит за оваа функција. Loading… „Руте е високо почитуван во Алијансата, има сериозни одбранбени и безбедносни ингеренции и ќе се погрижиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија во средата за Политико двајца високи функционери. Loading… „По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега стигнавме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот Апелационен суд и забрани на земјата да извезува делови за борбени авиони F-35 Lightning II во Израел. Loading… Судот ја оправда својата одлука со загриженост за кршењето на меѓународните права во израелската воена операција во Газа. На еден од клучните добавувачи на делови за авионот Lockheed Martin F-35 LightningПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата со кучиња трагачи и беспилотни летала ги пребара урнатините на зградата во која вчера експлозија предизвика голем пожар во станбениот комплекс на Шаменкамп во Ротердам, во потрага по три лица кои се водат за исчезнати, но не нашла никакви траги. Loading… Кучињата трагачи во вторникот неколку пати сигнализирале декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се водат како исчезнати откако во понеделникот вечерта експлозија предизвика голем пожар во станбена населба на Шаменкамп во Ротердам. Loading… Од Брзата помош потврдија дека едно лице е повредено. Пожарникарите се уште се обидуваат да го изгаснат пожарот предизвикан од експлозијата во гаражата на зградата.   A seriesПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски во петокот се заблагодари на холандската влада за одлуката да започне со подготовка на испорака на првите 18 борбени авиони Ф-16 на Украина. Loading… „Исто така, и се заблагодарив на Холандија бидејќи таа активно учествува во отворањето на пристапните преговори на Украина со ЕУ иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канабисот ќе биде легален за прв пат за одгледување, продавање и консумирање канабис во Холандија од петок, како дел од четиригодишниот пробен период на национално ниво. Loading… Зарем тоа не е веќе легално? Една од најголемите заблуди за Холандија, чиј главен град Амстердам со децении е најатрактивното место за пушењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите за човекови права побараа од судот во Холандија да го запре извозот на делови за борбени авиони во Израел кои би можеле да се користат во нападите врз Газа. Loading… Организациите за човекови права рекоа дека испораката на делови за Ф-35 ја прави Холандија соучесник во можните воени злосторстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте е јасен фаворит да стане шеф на НАТО, иако шокантната изборна победа на екстремната десница во Холандија може да го загрози неговото наследство, пишува Франс 24. Loading… Голем број дипломати го ставаат Руте многу пред другите кандидати – вклучувајќи го и естонскиот премиер МинистеркатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Герт Вилдерс и неговата екстремно десничарска партија ПВВ, која победи на изборите во Холандија, се против влезот на нови членки во Европската унија, особено Украина, за која бараат укинување на помошта од ЕУ и сериозно размислуваат за референдум за излегувањето на Холандија од Унијата. Loading… Медиумите и аналитичарите во ЕУПрочитај повеќе