Хана Маљар

Сподели со своите пријатели

Украинската заменичка министерка за одбрана Хана Маљар е разрешена од функцијата, заедно со уште пет други функционери, потврди украинската влада. Loading… Маљар беше истакната личност за време на инвазијата на Украина, објавувајќи дневни ажурирања за напредокот на земјата на линијата на фронтот. Заедно со неа беа сменети уште пет функционериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата во регионот Харков е тешка, но и покрај тоа, украинските сили ги одбиваат руските напади и во текот на минатата недела повторно зазедоа неколку квадратни километри на источниот фронт, изјави денеска заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар. Loading… „Ситуацијата во правец на Купјанск е тешка. Непријателот не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-министерот за одбрана на Украина, Хана Маљар, на Телеграм објави нови податоци за состојбата на фронтот. Loading… „Главната насока на офанзивата на непријателот останува правецот на Купјанск. Овде непријателот формираше офанзивна група и се обидува да оди напред, но безуспешно. Оперативната ситуација е сложена, но контролирана“, изјави Малљр. „Непријателот спроведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина досега ослободила вкупно 210 квадратни километри во контраофанзива против руските сили, изјави заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар. Loading… Маљар на Телеграм напиша дека украинската контраофанзива напредува и дека Киев повратил 18 квадратни километри на истокот и југот од земјата во текот на изминатата недела, објави Ројтерс. МаљарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар изјави дека „најголемиот удар“ во украинската контраофанзива допрва доаѓа, но таа призна дека тоа е тешка операција бидејќи Русија прави се што може за да ја спречи. Loading… „Непријателот нема лесно да се откаже од своите позиции, а ние мора да се подготвиме заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот и шеф на озлогласената руска платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, во текот на викендот објави дека украинските сили можеби вратиле некои од нивните загубени позиции во југозападниот дел на окупираниот град Бахмут. Loading… Според Пригожин, извештаите покажуваат дека украинските сили воспоставиле набљудувачки пунктови во градот и ги принудиле рускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили се обидуваат да ја освојат територијата што ја загубија околу источниот украински град, но украинската армија ги одбива нивните напади, изјави денеска Хана Маљар, заменик министер за одбрана на Украина. Loading… Да потсетиме, редовната руска армија и платениците на озлогласената приватна руска компанија речиси една година се обидуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили во последните денови ослободија околу 20 квадратни километри територија од руските сили околу источен Бахмут, изјави синоќа украинската заменик министерка за одбрана Хана Маљар. Loading… Таа на Телеграм напиша дека руските сили постигнале „извесен“ напредок во самиот град Бахмут и дека тешките борби продолжуваат. „Непријателот полека напредува воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата недела, украинските сили успеаја да ги потиснат Русите на околу 2 километри во близина на источниот град Бахмут, изјави денеска заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар. Loading… „Непријателот не успеа да ги реализира своите планови. Тие претрпеа големи загуби во жива сила, а нашите бранители напредуваа 2 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили издржаа ноќни жестоки борби во Соледар, изјави заменик-министерката за одбрана Хана Маљар. Loading… Таа рече дека непријателот „ги фрлил речиси сите свои сили во регионот на Доњецк и продолжува со офанзивата со висок интензитет“. „Нашите храбри борци се обидуваат да ја задржат линијата на одбраната“, рече Маљар наПрочитај повеќе