Гвинеја

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Гвинеја ја распуштија владата без објаснување, велејќи дека ќе назначат нова, изјави генералниот секретар на претседателот Амаре Камара. Loading… Тој во синоќешното видео обраќање додаде дека секојдневната работа ќе продолжи вообичаено со замениците генерални секретари на чело до формирање на нова влада. Ибрахима Сори Бангура, началникот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се стравува дека повеќе луѓе загинале во експлозија на нафтен терминал во главниот град на Гвинеја, Конакри, потврди денеска претставник на локалната полиција. Loading… Според него, неколку лица се ранети. „Да, има мртви и ранети“, изјави претставник на локалната полиција за Ројтерс. Експлозијата го потресе квартот Калум во централниот делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) потврди избивање на смртоносниот вирус Марбург во Екваторијална Гвинеја оваа недела. Loading… Досега е потврдено дека едно лице починало од инфекцијата, а се поврзува со уште осум смртни случаи, соопшти СЗО, пренесува N1 Хрватска. Уште 16 случаи на инфекција се сомнителни во Екваторијална Гвинеја, а пациентитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку дваесет и пет лица загинаа во страшен судар на камион и минибус во близина на градот Соугета во Гвинеја. Loading… Најмалку седум лица се повредени, соопшти висок претставник на администрацијата на таа западноафриканска земја. При претекнување, минибусот извртел на спротивната лента и се судрил со камионот. Возачот на минибусотПрочитај повеќе