Гана

Сподели со своите пријатели

Гана стана првата земја во светот што ја одобри новата вакцина против маларија произведена во Оксфорд, што е нов чекор напред во борбата против болеста која убива стотици илјади деца секоја година. Loading… Ова одобрување е невообичаено бидејќи се случува пред да се објават резултатите од последната фаза од испитувањето.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гана ја зголеми загарантираната откупна цена на какао во новата сезона за 21 отсто, најави министерот за земјоделство, што би значело дека сепак ќе биде поевтино отколку во Брегот на Слоновата Коска, најголемиот светски производител. Loading… Во сезоната 2022/2023 гарантираната куповна цена на зрната какао ќе биде 12.800 цеди (1.248,78Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Гана покренаа истрага откако лавови до смрт го убиле човекот кој влегол во нивниот дом во зоолошка градина. Loading… Станува збор за средовечен маж кој во неделата се качил на ограда и влегол меѓу лавовите со намера да украде две ретки бели младенчиња кои привлекоа големо внимание одПрочитај повеќе