Гана значително ја зголеми откупната цена на какаото

Сподели со своите пријатели

Гана ја зголеми загарантираната откупна цена на какао во новата сезона за 21 отсто, најави министерот за земјоделство, што би значело дека сепак ќе биде поевтино отколку во Брегот на Слоновата Коска, најголемиот светски производител.

Loading...

Во сезоната 2022/2023 гарантираната куповна цена на зрната какао ќе биде 12.800 цеди (1.248,78 долари) за тон, објави во средата министерот за земјоделство Африје Акото, што би претставувало зголемување од 21 отсто во споредба со претходните две сезони.

Еден од најголемите производители

И покрај зголемувањето, цената во Гана сепак ќе биде пониска отколку во соседниот Брег на Слоновата Коска, кој на 30 септември ја одреди на 900 CFA франци (1,36 долари) за килограм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

Заедно со Брегот на Слоновата Коска и Индонезија, Гана е најголемиот производител на какао во светот, а жетвата започнува во петок.

„Зголемувањето на производната цена на какаото од 21 процент е доказ за решеноста на Владата да обезбеди пристоен приход за земјоделците и да обезбеди профитабилно одгледување какао“, рече министерот Акото.

Регулаторот Кокобод требаше да ја објави откупната цена на 1 октомври, но го одложи објавувањето, без да наведе причина.

Експертите од секторот за одгледување какао се надеваа дека новата цена ќе биде еднаква на онаа во Брегот на Слоновата Коска.

Тие треба да вратат заем од 1,13 милијарди долари

Loading...

Гана е принудена да продаде што е можно повеќе какао за да го отплати заемот од 1,13 милијарди долари што Кокобод го договори во понеделникот со група меѓународни банки за финансирање на претстојната сезона.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Производството на какао во Гана годинава нагло падна, на 687 илјади тони, според проценките од почетокот на септември.

Претходните проценки укажуваа дека ќе се соберат 800.000 тони.