Ентони Албанес

Sydney, Opera House during daytime

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанез денеска изјави дека на 14 октомври ќе се одржи референдум за промена на Уставот за признавање на домородните народи. Loading… Целта на референдумот е Абориџините и жителите на островот Торес да добијат можност да ја советуваат владата во парламентот за прашања кои се однесуваат на нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија ќе потпише начелен договор за снабдување на германската војска со повеќе од 100 оклопни транспортери Боксер од австралиско производство, изјави премиерот Ентони Албанес во Берлин. Loading… Германската одбранбена компанија Рајнметал започна со производство на борбено извидувачко возило Боксер во австралиската сојузна држава Квинсленд во март, според договор за испоракаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиската влада ќе обезбеди нов пакет помош за Украина во вредност од 110 милиони австралиски долари (67,6 милиони евра), вклучувајќи 70 воени возила за одбрана од руска инвазија, изјави премиерот Ентони Албанес. Loading… Пакетот ќе вклучува 28 оклопни возила М113, 14 возила за специјални операции, 28 камиони и 14 приколки.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес денеска изјави дека самитот на безбедносниот пакт „Квад“ во Сиднеј следната недела нема да се одржи без американскиот претседател Џозеф Бајден, кој го одложи своето патување во Австралија поради преговорите со Конгресот за лимитот на американскиот федерален долг. Loading… По телефонскиот разговор со Бајден претходно воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Криза која се развива околу плафонот на американскиот долг го натера американскиот претседател Џо Бајден синоќа да ги одложи плановите за посета на Папуа Нова Гвинеја и Австралија, скратувајќи го претстојното патување во Азија за да може да се врати во Вашингтон. Loading… Бајден денеска ќе оди во Хирошима заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одржувањето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во затвор „повеќе не служи за никаква цел“, изјави австралискиот премиер Ентони Албанес. Loading… Асанж, австралиски државјанин, се наоѓа во затворот Белмарш во Лондон, откако пред четири години беше екстрадиран од амбасадата на Еквадор. Основачот на Викиликс води долготрајна правна битка за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанесе го бранеше планот на Канбера за купување нуклеарни подморници од САД, вредни близу 245 милијарди долари, откако двајцата поранешни лидери го критикуваа договорот за неговата цена, сложеноста и потенцијалните прашања за суверенитетот. Loading… Претставен во вторникот во Сан Диего, повеќедеценискиот безбедносен аранжман AUKUS ќе ѝ овозможиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се сретне со британскиот премиер Риши Сунак и неговиот австралиски колега Ентони Албанес во понеделник во Сан Диего, Калифорнија, за да разговараат за безбедносната алијанса АУКУС, соопшти Белата куќа. Loading… Алијансата, чие име доаѓа од комбинација на акронимите на трите земји, постои од 2021 годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес изјави денеска на парламентарна седница дека лично ја повикал американската влада да го прекине кривичното гонење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој е австралиски државјанин. Loading… Албанес одговараше на прашање на независен член на парламентот, кој рече дека слободното новинарство е во јавен интерес иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија и Австралија оваа година потпишаа документи кои недвосмислено го зајакнуваат нивниот воен сојуз со цел да се спротивстави на растечката моќ на кинеската војска во индо-пацифичкиот регион. Loading… Минатата недела, јапонскиот премиер Фумио Кишида ја посети Канбера за да разговара со неговиот домаќин, австралискиот премиер Ентони Албанесе, за зајакнувањетоПрочитај повеќе