Џин Керол

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да плати 83,3 милиони долари на писателката Е. Џин Керол за јавни изјави што ги дал во 2019 година. Loading… Во нив тој ја омаловажуваше Керол и ги негираше нејзините наводи за силување. Одлуката ја донела федералната порота на Менхетен, каде Трамп лично сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе тужба за клевета против Е. Џин Керол, тврдејќи дека таа лажно го обвинила за силување, иако поротата во граѓанско судење потврди дека Трамп сексуално ја нападнал Керол. Loading… Тужбата на Трамп против поранешниот колумнист на магазинот „Ел“, поднесена во федералниот суд на Менхетен воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумнистката Е. Џин Керол најави дека ќе го зголеми своето барање за отштета во првата од двете тужби за клевета што ги покрена против поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп. Loading… Таа рече дека ќе бара уште најмалку десет милиони долари дополнителна отштета, поради коментарите на поранешниот американски претседател наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авторката Елизабет Џин Керол размислува повторно да го тужи Доналд Трамп за клевета, откако поранешниот американски претседател даде „омаловажувачки коментари“ за неа за време на гостувањето на Си-Ен-Ен. Loading… „Сè е на маса. Мораме сериозно да размислиме за тоа“, изјави адвокатката на писателката, Роберта Каплан за „Њујорк тајмс“. Таа додадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во четвртокот ја обжали пресудата на њујоршката порота во граѓански случај, според која тој сексуално ја нападнал и клеветал новинарката Е.Џин Керол. Loading… Судските записи покажаа дека Доналд Трамп го известил Вториот американски окружен апелационен суд дека ќе поднесе жалба на пресудата, како што претходноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поротата во Њујорк откри дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп пролетта 1996 година сексуално ја нападнал писателката и новинарката Жан Керол во гардероба на луксузна стоковна куќа, а по објавувањето на пресудата, Трамп ја нарече срамна и продолжување на „ лов на вештерки“. Loading… По речиси три часа размислување, деветчленатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната колумнистка и новинарка Е.Џин Керол тврди дека Доналд Трамп ја силувал во стоковна куќа на Менхетен во средината на 1990-тите. Во таа прилика таа сведочеше пред судот. Loading… Керол го тужеше Трамп минатата година, откако новиот закон во Њујорк овозможи да се започне тужба за сексуални злосторства по истекотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се соочува со граѓанско судење поради обвиненијата за силување кои датираат од пред речиси три децении. Loading… Трамп ги негираше обвинувањата на Џин Керол (79) и рече дека таа измислила се за да добие публицитет. Иако не се работи за кривично дело, последиците заПрочитај повеќе