Трамп прогласен за виновен, мора да плати над 80 милиони долари!

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да плати 83,3 милиони долари на писателката Е. Џин Керол за јавни изјави што ги дал во 2019 година.

Loading...

Во нив тој ја омаловажуваше Керол и ги негираше нејзините наводи за силување.

Одлуката ја донела федералната порота на Менхетен, каде Трамп лично се појавил како сведок, но набргу по кратко сведочење ја напуштил судницата и не ја слушал пресудата, пренесува Си-Ен-Ен.

Порота од седум мажи и две жени разговараше за неа околу два часа и 45 минути.

Исто така, за време на неговиот завршен збор, адвокатот на Керол рече дека писателката заслужува најмалку 24 милиони долари отштета.

Таа помина многу подобро.

Керол, поранешен советник колумнист во списанието Elle, рече дека Трамп ѝ ја одзел репутацијата што некогаш ја имала дека ја кажува вистината кога пишувала.

Во 2019 година, кога Трамп беше во Белата куќа, изјави дека не ја познава и дека таа го прогласи за силувач за да ја подобри продажбата на нејзините претстојни мемоари.

Loading...

Неговиот правен тим тврдеше дека единствената штета што Керол ја претрпела е од „злобните коментари“ на социјалните мрежи.