Дњепропетровск

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта руските војници истрелаа тешка артилерија врз Никопол, во областа Дњепропетровск, соопшти шефот на администрацијата на областа Дњепропетровск, Серхиј Лисак. Loading… Тој на Телеграм напиша дека нема повредени, пренесува Укринформ. Според податоците на Генералштабот на вооружените сили на Украина, руските сили во изминатите 24 часа извршиле 28Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум лица се повредени во нападите на руски дронови и ракети во текот на ноќта врз југоисточниот украински регион Дњепропетровск, високо индустријализирана област, соопштија официјални лица во понеделникот. Loading… Тројца од повредените се згрижени во болница, изјави на Телеграм гувернерот на регионот Серхиј Лисак. Украинската воздушна одбрана собори 15 дроновиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа го гранатираа Никопол, при што беа оштетени десетина катни згради и приватни куќи, соопшти шефот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Валентин Резниченко. Loading… Тој изјави дека се оштетени и две индустриски претпријатија, болница, училишта, автомобили и гасовод, пренесува Укринформ. Нема повреди. Сите информации поврзани со најновитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската државна телевизија јави дека денеска во раните утрински часови се слушнале експлозии во украинските градови Миколаев и Запорожје, додека во главниот град Киев се слушале сирени за воздушни напади. Loading… Пет експлозии одекнаа во Херсон, јавија руските медиуми. Експлозиите се случиле во Запорожје, потврди шефот на градската администрација АлександарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет украински региони делумно или целосно останаа без струја во неделата, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Тој на Телеграм напиша дека регионот Харков и делот од Доњецк што го контролира Киев се без струја. „Делумни исклучувања беа пријавени во регионите Запорожје, Дњепропетровск и Суми“, нагласи Зеленски, пренесе ТАС С.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во гранатирањето на четири окрузи во областа Дњепропетровск ноќта меѓу 10 и 11 август, најмалку две лица загинаа, а седум беа повредени, објави гувернерот Валентин Резниченко. Loading… Две лица загинаа во Никопол, седум се повредени, меѓу кои и едно 13-годишно девојче. Во градот оштетени се 40 висококатници, а спасувачите гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

13 лица загинаа во руското гранатирање на областа Дњепропетровск во централна Украина, соопшти денеска гувернерот на таа област, Валентин Резниченко, ревидирајќи го првичниот биланс на загинати, во кој се наведува дека животот го загубиле 21 лице. Loading… Во градот Марганец во таа област оштетени се 20 згради, додаде Резниченко, пренесеПрочитај повеќе