Русите го гранатираа украинскиот индустриски регион: Осум повредени

Сподели со своите пријатели

Осум лица се повредени во нападите на руски дронови и ракети во текот на ноќта врз југоисточниот украински регион Дњепропетровск, високо индустријализирана област, соопштија официјални лица во понеделникот.

Loading...

Тројца од повредените се згрижени во болница, изјави на Телеграм гувернерот на регионот Серхиј Лисак.

Украинската воздушна одбрана собори 15 дронови и 4 крстаречки ракети, додаде тој.

Лисак објави и фотографии од тешко оштетени куќи, деловни згради и автомобили.

Исто така рано во понеделникот, украинските воздухопловни сили соборија руски борбен авион Сухој Су-35 и четири проектили, се вели во соопштението.

Покрај тоа, 20 т.н беспилотни летала камикази од иранскиот тип Шахед-136/131.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Во тек е невидена криза, а каде е Путин?

Според војската, Русија истрелала вкупно 16 проектили кон соседната земја во ноќните напади.

Русија се повеќе ја напаѓа Украина со проектили, беспилотни летала и крстосувачки ракети од почетокот на мај, во време кога Киев се подготвува за голема контраофанзива.

Loading...

Главниот град, исто така, повторно стана цел на повторени ноќни воздушни напади.

Во понеделникот наутро во Киев беше мирно, соопшти армијата.

Во својот дневен разузнавачки брифинг за војната во Украина во понеделникот, британското Министерство за одбрана рече дека Русија е „голема веројатност“ да формира „нова „елитна“ група за ударни авиони наречена Шторм за да ја нападне Украина.

Новата единица најверојатно ќе вклучува „најмалку една ескадрила ловци-бомбардери Су-24 Фенсер и Су-34 Фулбек и ескадрила нападни хеликоптери“, се вели во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Западот направи се за да ја подготви Украина за контраофанзива

Според британското разузнавање, составот на единицата сугерира дека најверојатно ќе има „примарна улога во копнениот напад“, а нејзиното создавање нагласува како Русија верува дека нејзините редовни ескадрили на воздухопловните сили „лошо потфрлиле“ во војната досега.

Британското Министерство за одбрана од самиот почеток објавува дневни ажурирања за напредокот на војната во Кремљ, врз основа на разузнавачки информации. Москва го обвинува Лондон за кампања за дезинформација.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.