Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 11)

Сподели со своите пријатели

Кумановската публика ќе има можност да ја проследи претставата „Секс и лаги“, во изведба на кумановскиот театар во режија на Драгана Таневска на последниот ден од меѓународниот фестивал „Денови на комедија“, соопштија на денешната прес-конференција од НУЦК „Трајко Прокопиев“. Loading… Претставата која премиерно ќе биде изведена пред публиката е работенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Theatre: deconstructed претставува уметничка инсталација која изминатите две недели го красеше фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокоппиев“ на годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија 2022“. Loading…     Инсталацијата изработена од Давид Стојанвоски, Крсто Богојевски и Кристина Лозановска има за цел да ја ослика театарската реалност.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 17 октомври (понеделник), со почеток од 19 часот, во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, ќе се одржи промоција на второто издание од последната книга на Ана Јовковска, „Емотивен талог“. Loading… Приказните од женската кујна, како што се наречени во поднасловот, веќе се докажан рецепт за вкусна проза.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 4.000 посетители проследиле барем една од првите шест претстави на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Директорот на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вели дека се задоволни од интересот на публиката. – Досега според наши проценки над 4.000 луѓе го посетиле фестивалот. Сигурни сме дека и до крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечерва продолжува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… На репертоарот е претставата „Позови М ради ужитка“ на Агенција „Импресарио“ од Белград. Во претставата играат Снежана Савиќ, Катарина Жутиќ и Иван Јевтовиќ. Текстот е на Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ, која ја потпишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До еден часот по полноќ траеше втората вечер од Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… На репертоарот вчера беа претставата „Власт“ на штипскиот Народен театар, по што со кратка пауза следуваше „Стенд ап“ вечер со кумановски актери и Тино и Атанас.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер започна 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Свеченото отворање се одржа пред преполна сала уште првата вечер, а веќе се распродадени и најголем дел од билетите за останатите 11 вечери колку што ќе трае фестивалот, појасни директоротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Приватни животи“ на Грдски театар Винковци од Република Хрватска вечерва започнува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Loading… Станува збор за претстава чиј режисер е Хрвоје Корбар, кој исто така има направено и адаптација на текстот. Во неа игратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и петото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ започнува утре во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… Вкупно 12 претстави ќе се одиграат годинава на театри од Македонија, Хрватска, Србија и Бугарија. – Успеавме можеби во најтешките времиња пред минатите две години да го одржимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во фоајето на Центар за култура „Трајко Прокопиев“-Куманово, на 09.09.2022 година со почеток во 18 часот ќе се одржи промоција и презентација на книгата „Сакав да ти кажам“ од Лира Бојку. Loading… Книгата раскази ќе ја промовира Љатиф Мустафа, модератор  на настанот е Арѓира Елмази. Покрај убавата книжевност настанот ќеПрочитај повеќе