Бујар Османи (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес во Берлин оствари средба со сојузниот министер за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Аналена Бербок. Loading… На средбата, двајцата хомолози изразија задоволство од високото ниво на политички дијалог и партнерските односи кои Северна Македонија и Германија ги воспоставија во изминатите 30 годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денешните ракетни напади врз цивилни цели во Киев, Лвов, Днипро, Харков, Криви Рих и други делови од Украина претставуваат флагрантно кршење на меѓународното хуманитарно право, како и дополнително поткопување на меѓународниот поредок заснован на правила, објави шефот на дипломатијата Бујар Османи на негопвиот Фејсбук профил. Loading… -Република Македонија силно гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес, во Виена, министерот за надворешни работи Бујар Османи ја претстави приоритетната рамка на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Loading… Зборувајќи пред амбасадорите во рамки на Постојаниот совет на ОБСЕ, МНР Османи ја образложи рамковната платформа на претседавањето во 2023 година. Информирајќи ги амбасадорите за нашитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утрово, на маргините на Бледскиот стратешки форум, учествуваше на состанок организиран од министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, на кој се разменија мислења за актуелните случувања на Западниот Балкан, со фокус врз неговата европска и евро-атлантска перспектива, регионалната соработка, како и заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод Денот на независноста на Украина, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Loading… Упатувајќи искрени честитки по повод Националниот ден, министерот Османи изрази поддршка за борбата на украинскиот народ, која воедно претставува борба за нашите заедничкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес од Токио патува за Вашингтон, каде ќе ја предводи владината делегација на престојниот Стратешки дијалог меѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави. Северна Македонија е прва држава од Западен Балкан што отпочнува ваков значаен процес со САД. Loading… Во рамки на посетатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, во рамки на работната посета на Јапонија се сретна и со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино. Loading… На средбата, министерот Османи изрази задоволство од односите меѓу двете земји, особено во делот на културната соработка. Го поздрави делото на Кензо Танге како точка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Јапонија, организираше бизнис форум, во седиштето на Јапонската организација за надворешна трговија (JETRO) во Токио, каде ги презентираше потенцијалите за инвестирање во Северна Македонија. Loading… Министерот Османи ги презентираше суштинските параметри на економијата на Северна Македонија, како земјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Македонија Бујар Османи е во прва работна посета на Сараево, каде оствари средба со заменик-претседателот на Советот на Министри и министерка за надворешни работи на Босна и Херцеговина Бисера Турковиќ. Loading… На средбата, меѓу другото, беше изразено задоволство за високиот степен на пријателски односи меѓу дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес беше домаќин на министерот за надворешни работи на Романија Богдан Ауреску, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Loading… Една од централните теми на разговорите беше руската воена агресија во Украина и севкупните импликации на овој чин врз стабилноста и безбедностаПрочитај повеќе