Бујар Османи

Сподели со своите пријатели

Бујар Османи, кандидатот за претседател на ДУИ е првит што успеа да ги собере потребните 10.000 потписи за да ја официјализира својата номинација. Loading… Веднаш зад него, е кумановскиот градоначалник и кандидатот за претседател од ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски кому му недостасуваат 1.600 потписи. Според Државната изборнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес учествуваше на конференција насловена “Украина: Две години херојство”, каде што се одбележа двегодишнина од руската агресија на Украина, организирана од Амбасадата на Украина во Скопје и ЦИВИЛ. Loading… “Денес се собравме да го испочитуваме нивниот спомен и да ја увериме Украина дека ќеПрочитај повеќе

Претседател на Македонија

Сподели со своите пријатели

Девет луѓе официјално влегуваат во трката за функцијата претседател на Македонија, преку партии, коалиции и независни кандидатури. Loading… Меѓу нив има две професроки, двајца градоначалници, тројца лекари, но и веќе актуелниот шеф на државата кој ќе брка втор мандат. Во продолжение дознајте накратко кои се луѓето кои ќе бараат поддршкаПрочитај повеќе

бујар османи

Сподели со своите пријатели

Бујар Османи, актуелниот министер за надворешни работи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ на претстојните претседателски избори. Loading… Ова денеска го соопшти лидерот на партијата, Али Ахмети. Она што го истакна Ахмети во својот говор е дека кога ќе се отвори Уставот поради Бугарите, ќе бара внесување измена соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ упатен до министрите за надворешни работи, Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи го отвори 30-тиот Министерски совет на ОБСЕ, кој овие два дена се одржува во Скопје. Loading… Министерски совет на ОБСЕ започна со сесијата за отворање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денес, 16 ноември, ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Loading… Во фокус на разговорите ќе бидат нашиот пристапен процес во ЕУ, билатералните односи во контекст на економската соработка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државата и главниот град имаат капацитет да ги примат сите високи гости коишто ќе присуствуваат на Министерскиот совет на ОБСЕ кој на 30 ноември и 1 декември ќе се одржува во Скопје. Loading… Делегациите на сите земји-учеснички на ОБСЕ и партнери на Организација ќе бројат од 30 до 60 луѓе,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи ќе ја отвори Kонференцијата за млади на тема „Младински иновации и претприемништво: создавање одржлива иднина во регионот на ОБСЕ“, која се одржува денеска во Скопје. Loading… Овој младински форум е во рамки на Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстан до крајот на 2023 година ќе ја отвори најавената Амбасада во Скопје. Loading… Ова беше потврдено на разговорите што Министерот за надворешни работи, Бујар Осмни ги имаше со претседателот на Казахстан, Касум-Јомарт Токајев и министерот за надворешни работи, Мурат Нуртлеу, во Астана. Оваа одлука на казахстанската Влада покажува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на неговата посета на Астана, денеска имаше средба со претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токајев. Loading… Османи и Токајев разговарале на повеќе теми како: соработката на властите во Казахстан со ОБСЕ и нејзината Проектна канцеларија во Астана, внатрешнитеПрочитај повеќе