Бенедикт XVI

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск ќе го предводи погребот на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти. Loading… Тоа е настан што никогаш не се случил во двеилјадната историја на Католичката црква. Тоа ќе стави крај на необичната кохабитација на двајца папи. Во согласност со желбите на починатиот почесен папа Бенедикт XVI, погребот, придружните обреди иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск во средата го опиша својот претходник Бенедикт Шеснаесетти, кој почина на Нова година, како голем соопштувач на верата. Loading… Покојниот папа беше „голем мајстор на катехезата“, рече папата Фрањо во средата наутро на почетокот на генералната аудиенција во Ватикан. Во Католичката црква, катехеза е термин за методично религиозноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Телото на Бенедикт Шеснаесетти, кој почина на 95-годишна возраст, од понеделник ќе биде изложено во базиликата Свети Петар за верниците да му оддадат почит, соопшти Ватикан, додавајќи дека погребот на поранешниот папа ќе се одржи на 5 јануари и со него ќе претседава папата Франциск. Loading… Поранешниот папа почина воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светските лидери во сабота се збогуваат со поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти. кои починаа на 96-годишна возраст во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан и ја изразуваат својата тага поради смртта на еден „интелигентен теолог“ кој се залагал за „побратски свет“. Loading… Светот по смртта на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти. изгуби еднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 95-годишна возраст почина почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти. Loading… „Со тага објавуваме дека е почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина денеска во 9:34 часот во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан“, објави Vatican News. „Почесниот папа Бенедикт XVI. се врати во домот на таткото“, се вели во веста за смртта на 95-годишниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во краткото обраќање за време на генералната аудиенција во средата, ги повика верниците да се молат за 95-годишниот Џозеф Рацингер, папата Бенедикт Шеснаесетти, за кој рече дека е „многу болен“. Loading… Германските медиуми, вклучително и Втората програма на јавниот сервис ЗДФ, јавуваат дека папатаПрочитај повеќе