Светските лидери се простија од поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти.

Сподели со своите пријатели

Светските лидери во сабота се збогуваат со поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти. кои починаа на 96-годишна возраст во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан и ја изразуваат својата тага поради смртта на еден „интелигентен теолог“ кој се залагал за „побратски свет“.

Loading...

Светот по смртта на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти. изгуби една „значајна фигура“ на Католичката црква, оцени германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Како германски папа, Бенедикт Шеснаесетти. беше за многумина, не само во својата земја, посебен поглавар на црквата“, напиша Шолц на Твитер, додавајќи дека е „интелигентен теолог“ со „борбена личност“.

И германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер му оддаде почит на Бенедикт Шеснаесетти, нарекувајќи го покојниот папа со германско потекло посредник меѓу религиите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел изврши ракетен напад врз Газа

„Особено му беа блиски единството на христијанството и дијалогот на религиите, како и соживотот на религијата и општеството. Тој бараше дијалог со Евреите и муслиманите, како и со сите христијански деноминации ширум светот“, напиша Штајнмаер во саботата.

Неговата работа како професор Џозеф Рацингер — како што се роди Бенедикт — го направи теолошкото и филозофското образование подостапно, рече Штајнмаер. Ова им овозможи на многу луѓе, „не само католици“, напиша тој, да најдат „јасна ориентација“ во неговата работа.

Францускиот претседател Емануел Макрон му оддаде почит на Бенедикт Шеснаесетти. пофалувајќи ги неговите напори во создавањето „братски свет“.

„Моите мисли се со католиците во Франција и ширум светот кои се тажни поради смртта на Неговата Светост Бенедикт Шеснаесетти. кој работеше со душа и интелигенција за да создаде побратски свет“, напиша францускиот претседател на Твитер.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште еден профитер на кризата: Оваа компанија забележа најголем профит во последните 115 години

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека е „тажен“ поради смртта на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти, „голем теолог“.

„Тажен сум поради веста за смртта на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти. Тој беше голем теолог, а неговата посета на Обединетото Кралство во 2010 година претставува историски момент за католиците и некатолиците во нашата земја“, рече Сунак, додека Англиканската црква објави дека се моли во спомен на поранешниот папа.

Бенедикт Шеснаесетти, објави италијанскиот премиер Џорџија Мелони, бил „џин на верата и разумот“ и „џин на историјата кого историјата никогаш нема да го заборави“.

Таа додаде дека таа и нејзината влада ја споделуваат својата тага со светиот отец Фрањо и со целата црковна заедница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Холандија потврден случај на кравјо лудило

Полскиот претседател Анджеј Дуда спомна дека Бенедикт бил „близок соработник на Иван Павле Втори“.

„Светот загуби еден од најголемите теолози на 20 и 21 век, близок соработник на Иван Павле Втори“, напиша неговиот полски претходник во Ватикан, напиша Дуда на Твитер.