Белград

Сподели со своите пријатели

За време на синоќешната новогодишна ноќ потона белградскиот сплав Фристајлер, а полицијата ги евакуираше гостите. Loading… Неколку лица добиле помош за расекотини, а на местото се испратени две екипи на Брза помош. Сплавот потонал на половина пат. Во моментот кога почнал да тоне, гостите во паника почнале да бегаат низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците што се ажурираат во реално време, главните градови на Србија и Индија се менуваат на врвот на листата на најзагадени престолнини во светот, на веб-страницата IQAir Earth. Loading… Нешто пред осум часот Белград беше прв во светот по загаденост на воздухот, со индекс на загаденост 169, објавено еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По втор пат во Белград се одржа трка во долна облека во организација на Белградскиот тркачки клуб. Трката на стаза со должина од 1,6 километри започнала на пладне пред просториите на клубот. Додека се тркаа со велосипеди, медведот сакаше да им се приклучи (видео) Loading… Една од учесничките на настанотПрочитај повеќе