Белград

Residential District in Belgrade at the River

Сподели со своите пријатели

Низ српските медиуми се шири вест за наводен проект предложен од Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и Ричард Гренел, клучниот сојузник на Трамп. Loading… Планот вклучува уривање на оштетениот поранешен штаб на југословенската армија, кој досега беше неофицијален споменик на страдањата за време на бомбардирањето наПрочитај повеќе

stainless steel spiral bulb wire

Сподели со своите пријатели

Андреј Гњот, политички активист и противник на белорускиот режим, веќе четири месеци се наоѓа во Окружниот затвор во Белград и чека одлука на српските судови дали ќе биде екстрадиран во Белорусија поради, како што е наведено во потерницата на Интерпол, даночно затајување во Белорусија, пренесува Дојче веле. Loading… По претседателскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот на Маратон Ерлајнс, авиокомпанијата која врши летови за Ер Србија, со 106 патници слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ со дупка на трупот на авионот и оштетено крило, како што може да се види на фотографиите и видеата објавени на социјалните мрежи. Loading… Како што јави телевизијата N1, авионотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарот што избувна нешто пред седум часот утринава во кинескиот трговски центар во Нов Белград не стивнува, а според неофицијални информации нема повредени. Loading… Пред запалената зграда има голем број сопственици на дуќани, а одвреме навреме се слушаат и експлозии, а се сомнева дека се работи за плински боци, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку основни училишта во главниот град на Србија, Белград утринава добија пријави за бомби. Loading… Како што дознава Н1 од родителите на децата, пријави пристигнале во пет училишта – „Лаза Костиќ“, „Бранко Радичевиќ“ и „Ратко Митровиќ“ во Нов Белград, „Лазар Саватиќ“ во Земун и „Исидора Секулиќ“ во Савски венец. Потсетуваме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на синоќешната новогодишна ноќ потона белградскиот сплав Фристајлер, а полицијата ги евакуираше гостите. Loading… Неколку лица добиле помош за расекотини, а на местото се испратени две екипи на Брза помош. Сплавот потонал на половина пат. Во моментот кога почнал да тоне, гостите во паника почнале да бегаат низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците што се ажурираат во реално време, главните градови на Србија и Индија се менуваат на врвот на листата на најзагадени престолнини во светот, на веб-страницата IQAir Earth. Loading… Нешто пред осум часот Белград беше прв во светот по загаденост на воздухот, со индекс на загаденост 169, објавено еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе