Си пристигна во Сан Франциско, денеска средба со Бајден

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Соединетите Американски Држави и Кина, Џозеф Бајден и Си Џинпинг денеска ќе се сретнат на имотот Филоли јужно од Сан Франциско, каде околу четири часа ќе разговараат за билатерални и глобални прашања, информираат извори запознаени со планот на средбата, пренесува Гласот на Америка (VOA).

Loading...

Бајден и Си ќе се сретнат на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) чиј домаќин е Сан Франциско.

Имотот Филоли зафаќа 265 хектари природа и вклучува колонијално-оживувачка палата со англиски ренесансни градини, овоштарник кој се простира на 2,8 хектари и 1,6 километарска патека за пешачење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

Си и Бајден пристигнаа во Сан Франциско вчера, пред средбата која ќе опфати работен ручек, обиколка на имотот и блиска средба со советникот за национална безбедност Џејк Саливан и државниот секретар Ентони Блинкен.

Кинескиот претседател треба да присуствува на два приеми со избрани лидери во американската деловна заедница и општество подоцна денеска.

Се очекува претставник на американската влада да го претстави Си, пред кинескиот лидер да им се обрати на „американскиот и кинескиот народ“, изјави за Гласот на Америка еден од поканетите учесници под услов да остане анонимен.

Кинеските власти бараа поинаква локација за разговорите од самитот на АПЕК и подолг состанок од минатогодишниот состанок во Бали, Индонезија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

Бајден и Си разговараа три часа на маргините на самитот на Г-20 во ноември минатата година.

Loading...

Лидерите на САД и Кина се среќаваат во време кога меѓу двете земји има многу несогласувања, меѓу другото и во однос на Тајван, трговијата, технологијата и човековите права.

Американските власти нагласуваат дека целта на Вашингтон е одговорно да го реши прашањето за конкуренцијата со Кина.

Сепак, од Владата во Пекинг велат дека конкуренцијата не треба да ги дефинира односите меѓу двете најголеми светски економии.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг, оваа недела на прес-конференција во Пекинг изјави дека „конкуренцијата на големите земји“ е против актуелниот тренд и не нуди решение за „проблеми во Америка или предизвици во светот“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хибрид меѓу волк и куче усмрти тримесечно бебе, семејството го чувало како милениче