09.08.2018 10:12

Секоја минута во Австралија се вселува по едно лице


Се повеже луѓе секоја година се доселуваат во Австралија, а Заводот за статистика на земјата проценува, дека со оглед на моменталните трендови, популацијата за три години же достигне 26 милиони жители.

Имено, австралиската популација денес брои 25 милиони, околу деценија пред проектираното.

Причината за тоа е што се повеже луѓе се доселуваат во земјата секоја година, покажуваат последните податоци на владата.

13 чудни закони од Австралија

Секоја минута, по едно лице доаѓа да живее во Австралија што ја зголемува побарувачката за живеење, превоз, училишта и болници, но и го засилува економското богатство на државата.

Австралискиот економски успех е изграден на миграцијата. Според последниот попис на населенито повеже од третина од австралиската популација е родена во странство.

Природниот прираст во растот на бројот на жители учествува со само 38 отсто, а се останато се доселеници.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments