ОН: Техеран ја користи смртната казна за да го заплаши народот

Сподели со своите пријатели

Во Техеран веќе се погубени четири лица под обвинение дека учествувале во протестите кои ја потресуваат земјата од септември минатата година.

Loading...

Протестите уследија по смртта на една млада жена која полицијата за морал ја обвини за несоодветно облекување.

Високиот секретар на ОН за човекови права Волкер Турк предупреди дека Техеран ја користи смртната казна против демонстрантите за да го заплаши иранскиот народ и да ги замолчи протестите.

„Употребата на кривичната постапка како оружје за казнување на оние кои ги користат нивните фундаментални права, како што се учесниците и организаторите на протести, се граничат со државно убиство“, критикуваше Волкер Туерк во изјавата.

Овие егзекуции се „произволно лишување од живот“, истакна на прес-конференција во Женева Равина Шамдасани, портпаролка на Високиот совет, кој во принцип се противи на смртната казна, пренесува Хина.

Повик до иранската влада да го „почитува животот и гласот на својот народ“

Експертите на ОН го осудија егзекуцијата на 23-годишен демонстрант осуден во контекст на протестите ширум земјата и го вклучија алармот за иранските уметници обвинети за злосторства кои носат смртна казна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран го обвини Израел пред ОН за нападот со дронови врз фабриката за муниција

Млад Иранец беше обесен откако Судот за исламска револуција во Техеран го прогласи за виновен за „водење војна против Бога“.

Досега официјалните власти веќе ги потврдија смртните пресуди за 12 лица обвинети за „војна против Бога“ (мохаребе) и/или „корупција на земјата“ (ефсад-е фел-арз).

Loading...

Мохамед Борогани (19) и Мохамад Гобадлу (22) треба да бидат егзекутирани деновиве.

„Во интерес на иранската влада и нејзиниот народ би било да ги слушаат нивните поплаки и пристапи кон спроведувањето на судските и политичките реформи со цел да се гарантира почитување на различните мислења, правото на слобода на говор и собирање и целосно почитување. и заштита на правата на жените во сите области од животот“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Ставот на МААЕ за нуклеарната операција на фабриката Фордо не е точен

Експертите потсетија дека според меѓународното право, смртната казна може да се изрече и да се изврши само за кривични дела кои го надминуваат прагот на најтешките кривични дела, што значи во случаите кои вклучуваат убиство намерно и по правен процес кој ги обезбедува сите можни гаранции за да се обезбеди правично судење.

„Се плашиме за животите на иранските уметници кои се обвинети за смртна казна“, велат експертите.

Тие конкретно се осврнаа на курдскиот рапер Саман Јасин, кој наводно бил осуден на смрт откако Судот на Исламската револуција во Техеран го осудил за „мохаребе“ или „водење војна против Бога“ на 29 октомври.

Друг рапер, Томај Салехи, беше обвинет за „ширење корупција на земјата“ (друго обвинение кое носи смртна казна) на судење зад затворени врати без присуство на неговиот адвокат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран го обвини Израел пред ОН за нападот со дронови врз фабриката за муниција

„Уште еднаш ја повикувам иранската влада да го почитува животот и гласот на својот народ, веднаш да воведе мораториум на извршувањето на смртната казна и да престане со егзекуциите“, додаде Туерк.

Од почетокот на протестите, најмалку 40 ирански уметници, писатели, поети, актери, филмаџии и музичари се уапсени и затворени.

Loading...

Експертите велат дека виталноста на уметничкото творештво е неопходна за развојот на живите култури и функционирањето на демократските општества.

Според ОН, актуелниот напад на Иран врз демонстрантите е кршење на меѓународните договори за човекови права на кои Иран е потписник.

Експертите на ОН изразија загриженост до иранската влада за овие случаи и ги повикаа да ги прекинат овие прекршувања.

„Иран мора да преземе искрени мерки за да ги започне неопходните реформи што ги бара неговиот народ за да ги почитува и заштити човековите права“, посочи Туерк.